Partnerzy portalu
W Łodzi w dawnej restauracji powstaje biblioteka połączona z kawiarnią W Łodzi w dawnej restauracji powstaje biblioteka połączona z kawiarnią, fot. unsplash

W Łodzi w dawnej restauracji powstaje biblioteka połączona z kawiarnią

Autor: PAP Data: 19 listopada 2020 16:29

Przy pl. Wolności w Łodzi, w jednej z najstarszych kamienic z tradycjami kawiarnianymi - na parterze od samego początku istnienia tego budynku znajdowały się m.in. kawiarnie czy restauracje - powstaje biblioteka "Wolność". Inwestycja ma być gotowa w ostatnim kwartale 2021 roku.

Jak poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka prace w budynku ruszają w piątek.

Wiceprezydent zwróciła uwagę, że nowa placówka, która będzie filią Biblioteki Miejskiej, mieścić się będzie przy pl. Wolności w jednej z najstarszych łódzkich kamienic z tradycjami kawiarnianymi. Przypomniała, że na parterze od samego początku istnienia tego budynku znajdowały się m.in. kawiarnie czy restauracje. I do takich tradycji ma odwoływać się wystrój nowej biblioteki. Placówka o nazwie Wolność ma być "przyjaznym miejscem dla mieszkańców Łodzi, nastawiona w przyszłości także na turystów oraz wszystkich przebywających w samym centrum naszego miasta".

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecny na konferencji dyrektor Biblioteki Miejskiej Paweł Braun wyjaśnił, że w swojej stylistyce nowa placówka będzie nawiązywać do historycznych kawiarnianych klimatów, które w tej kamienicy były zawsze obecne. Jak mówił, w dawnych kawiarniach mieszczących się w tym miejscu odbywały się m.in. spotkania literackie elit ówczesnej Łodzi, tutaj omawiano wystąpienia patriotyczne i wolnościowe w roku 1918.

"To historyczne miejsce, chcemy do tych tradycji nawiązywać w proponowanych warsztatach czy spotkaniach, a w samej bibliotece będzie kawiarnia" - dodał.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz