Partnerzy portalu
World of Coffee 2022 tym razem w Mediolanie 25 czerwca odbędą się targi kawy World of Coffee 2022; fot. mat. pras.

World of Coffee 2022 tym razem w Mediolanie

Autor: AW Data: 01 czerwca 2022 12:27

25 czerwca odbędą się największe targi kawy na świecie w segmencie speciality organizowane przez Specialty Coffee Association (SCA). Impreza początkowo miała odbyć się w Warszawie. Ostatecznie jednak wydarzenie zostało przeniesione do ojczyzny espresso - Mediolanu.

Jak co roku targom towarzyszyć będą przeróżne wydarzenia, min. Mistrzostwa Świata w parzeniu kawy w różnych kategoriach. 

Trendy na rynku kawy

Już od pewnego czasu na wszystkich wydarzeniach branżowych zaobserwować możemy pewne wiodące i ugruntowane już trendy, takie jak popularność upraw ekologicznych i fair trade. Wyraźnie rosnącą tendencją jest także zwrot w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W tym roku zaobserwować można również focus na wodę - jednym z głównym partnerów zarówno czerwcowych Mistrzostw Świata w parzeniu kawy w Mediolanie, jak i wrześniowych mistrzostw "World Barista Championship" w Melbourne jest europejski lider systemów uzdatniania wody - BWT water+more znany z działań proekologicznych i sustainability. Spodziewać się możemy zatem, że w Mediolanie przewijać się będą motywy takie, jak redukcja plastiku, zrównoważony rozwój, działanie na rzecz oszczędzania wody na świecie, wpisane od lat w działalność BWT, lecz leitmotivem będzie z pewnością znaczenie wody w parzeniu kawy.

Tematyka ta wybrzmiewa na branżowych imprezach wyraźnie już od kilku lat - przykładowo część dochodów również z mediolańskiego festiwalu "Milan Cofee Festival 2019" przekazana została na rzecz inicjatywy "Waterfall Project", wspomagającej dostęp do czystej wody pitnej w krajach, w których znajdują się plantacje kawy.

Znaczenie jakości wody jest kluczowe dla smaku wszystkich napojów gorących, nie da się uzyskać odpowiedniego smaku kawy, jeżeli nie bazuje ona na dobrej wodzie. Smak kawy to wypadkowa kilku czynników: oczywiście wysokiej jakości ziaren, odpowiedniego sprzętu, kwalifikacji baristy, ale też odpowiednio uzdatnionej wody.

dr Frank Neuhausen, Dyrektor Zarządzający BWT water+more Deutschland GmbH

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz