×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Mistrzostwa Polski Latte Art odbędą się TYLKO na "mleku" roślinnym
Mistrzostwa Polski Latte Art odbędą się TYLKO na "mleku" roślinnym; fot. unsplash Pete Willis

Mistrzostwa Polski Latte Art odbędą się TYLKO na "mleku" roślinnym

Autor: Anna Wrona Opublikowano: 22 sierpnia 2023 10:34

- Jeśli do tej pory ktoś nie chciał startować w Mistrzostwach Polski Latte Art przez konieczność używania mleka krowiego, to teraz nie musi mieć żadnych wewnętrznych oporów - zachęca kontrowersyjną tezą Speciality Coffee Association Poland.

Mistrzostwa Polski Latte Art bez mleka krowiego

Mistrzostwa Polski Latte Art to zawody skupiające się na technikach Latte Art, czyli sztuce malowania mlekiem na kawie. Każdy z zawodników w rundzie eliminacyjnej wykonuje dowolny wzór, z wykorzystaniem technik free-pour oraz etching na scenie Art Bar. Następnie na głównej scenie, w czasie 8 minut, wykonuje dwa identyczne wzory techniką free-pour oraz dwa identyczne wzory dowolne, z zastosowaniem technik free-pour oraz etching. Najlepszy Barista/Baristka otrzymuje tytuł Mistrza Polski Latte Art, który upoważnia do reprezentowania kraju na oficjalnych Mistrzostwach Świata Latte Art.

W tym roku uczestników konkursu czeka jednak spora zmiana - zawody będą organizowane tylko na roślinnym zamienniku, bez mleka krowiego. Wynika to prawdopodobnie z obecności sponsora imprezy - firmy Oatly.

- Możemy przekazać Wam oficjalną informację, że dzięki staraniom naszego oddziału (a przede wszystkim obecnej National Coordinator), SCA Poland będzie pierwszym NA ŚWIECIE chapterem, który na najbliższych Mistrzostwach Polski Latte Art nie będzie wykorzystywał w zawodach mleka krowiego! - piszą organizatorzy.

Dalsza argumentacja uderza w branżę mleczną.

- Zdajemy sobie sprawę, że dotychczasowa formuła Mistrzostw Latte Art wzbudzała w wielu osobach wewnętrzny sprzeciw, jeśli chodzi o ilość krowiego mleka idącego na straty czy ogólnie używania produktów pochodzenia zwierzęcego. Dzięki zmianie na roślinną alternatywę, która obecnie pozwala uzyskać równie dobre rezultaty, co widać we współczesnych kawiarniach, jesteśmy w stanie zrobić krok w stronę lepszego dysponowania zasobami naturalnymi - czytamy.

Dodatkowo, post kończy się zachętą zawierającą... dosyć kontrowersyjną tezę.

- Przy okazji dajemy znać, że jeśli do tej pory ktoś nie chciał startować w Mistrzostwach Polski Latte Art właśnie przez konieczność używania mleka krowiego, to teraz nie musi mieć żadnych wewnętrznych oporów! - 

Pod ogłoszeniem pojawiło się sporo komentarzy.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz