Partnerzy portalu
Fanex wprowadza nową linię sosów mrożonych Fan Drops Fanex wprowadza nową linię sosów mrożonych Fan Drops. / fot. materiały prasowe

Fanex wprowadza nową linię sosów mrożonych Fan Drops

Autor: oprac. JS Data: 03 czerwca 2022 11:08

Fanex, producent sosów i dodatków spożywczych dla branży HoReCa, wprowadza na rynek zupełnie nową gamę produktów. Mrożone sosy Fan Drops bez konserwantów to propozycja dla kucharzy zarówno małej, jak i dużej gastronomii.

Sos Boloński, Carbonara, Śmietanowy oraz Pomidorowy to cztery autorskie i naturalne receptury o bogatych smakach i aromatycznych przyprawach. Po rozmrożeniu i zagotowaniu od razu gotowe są do spożycia, przez co stanowić będą znakomitą bazę do szybkiego przygotowywania dań gorących.

Fanex poszerza swoją ofertę o nową linię sosów mrożonych

Sos Boloński, Carbonara, Śmietanowy oraz Pomidorowy, poza niezwykle bogatym i dopracowanym smakiem, odpowiadają na szereg niezwykle ważnych potrzeb dzisiejszej gastronomii – pozwalają znacząco ograniczyć czas i energię potrzebna do przygotowania posiłków, charakteryzują się powtarzalnym smakiem oraz są łatwo-policzalne i pomagają tym samym w minimalizacji strat produktowych na kuchni. Każdy z tych czynników, jest niezmiernie ważny z punktu widzenia zarówno małej, jak i dużej gastronomii.

- Tworząc sosy Fan Drops wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom gastronomii, nadal stawiającej czoła skutkom pandemii, czy też innych wydarzeń, które przekładają się na dotkliwy brak personelu i komplikacje logistyczne. Myślę, że produkty jakimi są nasze naturalne i doskonale zbalansowane bazowe sosy mrożone, z pewnością będą podporą dla niejednego szefa kuchni – mówi Łukasz Lisowski, Ekspert ds. Gastronomii oraz Szef Kuchni Fanex.

Sosy są doprawione i tuż po rozmrożeniu i zagotowaniu od razu gotowe do spożycia. Naturalne, odpowiednio dobrane składniki, bogaty smak, przyprawy i brak konserwantów czynią Fan Drops doskonałym produktem w zastosowaniu gastronomicznym. Każdy z nich występuje w identycznej formie - zamrożonych piętnastogramowych dropsach, które pakowane są w kilogramowe woreczki. Dzięki takiej formie kucharz w prostu sposób może zaplanować, ile sztuk należy rozmrozić, aby przygotować daną liczbę dań. Minimalna trwałość produktu to aż 13 miesięcy od daty produkcji.

- Zastosowanie bazowych sosów Fan Drops jest przeogromne. Włoskie makarony z sosem Carbonara, czy też sosem Bolognese to już klasyka. Neapolitana, Arrabiata, Alfredo i wiele innych doskonałych past, również możemy przygotować na bazie naszych mrożonych receptur. Sos boloński ma w szczególności uniwersalne zastosowanie – np. jako główny składnik zapiekanek, takich jak włoska Lasagne, czy też grecka Moussaka. Ponadto sosy Fan Drops wykorzystać możemy do przygotowania wszelkiego rodzaju potrawek, gulaszów, a także jako gotowe sosy do mięs, ryb i owoców morza. Odnajdą się one również doskonale w daniach warzywnych, wszelkiego rodzaju daniach mącznych, a także w przygotowaniu włoskiej pizzy – dodaje Łukasz Lisowski z Fanex.

Produkty są już dostępne w sprzedaży u Regionalnych Przedstawicieli Handlowych Fanex.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz