Partnerzy portalu
Phase Gold - smak masła w korzystnej cenie Phase Gold - smak masła w korzystnej cenie

Phase Gold - smak masła w korzystnej cenie

Autor: horecatrends.pl Data: 01 marca 2021 08:31

Phase Gold to tłuszcz do smarowania, smażenia i pieczenia, który smakuje i zachowuje się jak masło, ale ma korzystniejszą cenę.

Smak masła to dla wielu szefów kuchni i restauracyjnych gości podstawa dobrej kuchni. Od teraz można wybrać alternatywę – Phase Gold, dzięki której łatwiej o rozsądne zarządzanie food costem.

Phase Gold to połączenie tłuszczy roślinnych i maślanki z wyraźnym maślanym aromatem. Dzięki odpowiedniej kompozycji składników, można zastąpić nią masło w tych samych proporcjach. Nadaje się do smażenia i gotowania, ale także do glazurowania i pieczenia.

Dzięki Phase Gold przygotujemy jajecznicę i inne potrawy ze smażonych jaj, glazurowane warzywa, jedwabiste sosy, quiche i słodkie wypieki. Jej miękka konsystencja pozwala na smarowanie nawet po schłodzeniu.

– Wierzę, że podstawą gotowania jest nieustanne eksperymentowanie – mówi Robert Kopacz, Szef Kuchni Upfield Professional. – Warto choć raz spróbować nowego produktu i zobaczyć, jak sprawdza się w codziennej pracy w kuchni. Zwłaszcza takiego, jak Phase Gold, dzięki któremu możemy zyskać sporo oszczędności – dodaje Robert Kopacz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz