Partnerzy portalu
Rama Professional do ubijania 35% Rama Professional do ubijania 35%

Rama Professional do ubijania 35%

Autor: horecatrends.pl Data: 01 marca 2021 09:59

Nowa Rama Professional do ubijania 35% to alternatywa dla śmietanki, która ułatwi pracę cukiernikom i kucharzom. Ma bogaty smak, krótki czas ubijania oraz duży przyrost po ubiciu. Utrzymuje także stabilność przez kilka dni.

Rama Professional do ubijania 35% posiada bogaty i kremowy smak, który dobrze znamy z tradycyjnej śmietanki oraz funkcjonalności pozwalające lepiej serwować desery. Dzięki niej można tworzyć idealne różyczki i dekoracje na ciastach i deserach utrzymujące stabilność i formę aż do trzech dni od przygotowania.

Nową Ramę po ubiciu można też mrozić, co pozwala na łatwe przygotowanie mrożonych śmietankowych deserów i tortów lodowych.

Dodatkowo, Rama Professional do ubijania 35% charakteryzuje się dwa razy większym przyrostem po ubiciu niż tradycyjna kremówka – z jednego litra otrzymamy aż 2,5 litra ubitego kremu. Poza obniżeniem kosztów, zyskujemy też na czasie – nowa Rama ubija się bowiem szybciej niż śmietanka zwierzęca.

–  Wybierając nową Rama Professional do ubijania 35%, zapewniamy sobie oszczędność trudu, czasu i pieniędzy – komentuje Robert Kopacz, Szef Kuchni Upfield Professional. – To produkt dla nowoczesnych cukierników, dla których funkcjonalność jest równie ważna, co smak – dodaje.

Rama Professional do ubijania 35% jest dostępna w poręcznym opakowaniu o objętości 1 l oraz dużym ekonomicznym opakowaniu 10 l.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz