Partnerzy portalu
Wina z posiadłości Księcia Roberta de Luxembourg są już dostępne w Polsce - Ta linia win to doskonała propozycja dla ludzi, którzy chcą pić bordeaux, pochodzące z bardzo dobrego château, ale nie chcą na ten cel wydać majątku - uważa Paweł Gąsiorek. Fot. Materiały prasowe

Wina z posiadłości Księcia Roberta de Luxembourg są już dostępne w Polsce

Autor: Oprac. KG Data: 24 listopada 2022 09:00

Linia Clarendelle reprezentuje typowe cechy legendarnych win z regionu Bordeaux. Pomysłodawcą i zarządzającym marką Clarendelle jest właściciel całej grupy - Książę Robert de Luxembourg, kuzyn obecnie panującego w Luksemburgu Henryka.

Dom Wina został wyłącznym polskim dystrybutorem Domaine Clarence Dillon, który od roku 2005 realizuje projekt Clarendelle.

Clarendelle to linia 7 win wytwarzanych przez zespół z Château Haut-Brion – ten sam, który jest odpowiedzialny za wina Grand Cru Classe. Winogrona dla Clarendelle pozyskiwane są jednak z innych działek niż legendarne cru, a dzięki temu linia Clarendelle jest znacznie bardziej przystępna cenowo. Znakomicie reprezentuje jednak typowe cechy legendarnych win z regionu Bordeaux. Pomysłodawcą i zarządzającym marką Clarendelle jest właściciel całej grupy - Książę Robert de Luxembourg, kuzyn obecnie panującego w Luksemburgu Henryka - czytamy w komunikacie prasowym. 

Haut-Brion - co za historia

Haut-Brion to prawdopodobnie najstarsza luksusowa marka na świecie. Dokumenty odkryte przez historyków wskazują, że wina z tej winnicy były podawane na dworze francuskich królów już w XVII wieku. Dowodem na to jest księga ze spisem win z piwnicy króla Karola II z lat 1660-1661, w której wymieniono 169 butelek „vina de Hobriono”. Na przełomie XVIII i XIX wieku posiadłość należała do Talleyranda, wszechmocnego ministra NapoleonaI Bonapartego. 

W 1855 roku na życzenie Cesarza Napoleona III odbyła się słynna klasyfikacja posiadłości w Bordeaux. Na liście znalazło się 58 châteaux podzielonych na pięć klas. Do pierwszej, najbardziej spektakularnej, trafiły: Château Lafite i Château Latour z Pauillac, Château Margaux z Margaux oraz właśnie Château Haut-Brion. To do dziś absolutna ekstra klasa światowego winiarstwa, zarówno pod względem jakości, jak i cen. 

W 1935 Château Haut-Brion zakupił amerykański milioner - Clarence Dillon,  co ciekawe osoba o polsko-żydowskich korzeniach. Bankier miał syna Douglasa. Ten zrobił karierę w dyplomacji, zwieńczoną stanowiskiem ambasadora USA w Paryżu. Jego córka, Joan Dillon, a zarazem wnuczka Clarence'a Dillona, odziedziczyła majątek, w tym posiadłość Haut Brion.  Joan poślubiła księcia Karola de Luxembourg, ojca Roberta, który pod koniec lat 90. został właścicielem i managerem generalnym firmy.

Wino dla fine diningowych restauracji  

Pełne nazwisko arystokraty, który jest osobiście zaangażowany w projekt Clarendelle brzmi Robert Louis François Marie de Luxembourg, de Nassau, de Bourbon de Parme. Nad kupażowaniem win czuwa natomiast główny enolog Nathalie Bassot-Dworkin wraz z zespołem Domaine Clarence Dillon.

- Co roku dokonujemy przeglądu kupaży, aby wino odzwierciedlało jakość najlepszych działek w każdym indywidualnym roczniku - mówi Nathalie Bassot-Dworkin. - Wina dojrzewają w naszych najnowocześniejszych ekologicznych magazynach. Definiuje je równowaga, elegancja i złożoność - wylicza enolog.

Wina Clarendelle dostępne w Domu Wina, etykietowane są jako AOP Bordeaux oraz jako apelacja Médoc i St-Émilion. Są to: Clarendelle Bordeaux White, Clarendelle Bordeaux Red, Clarendelle Bordeaux Rosé, Clarenelle Bordeaux Médoc, Clarendelle Bordeaux Saint-Émilion. 

Zdaniem Pawła Gąsiorka, Prezesa Domu Wina, linia Clarendelle jest idealna dla fine diningowych restauracji. W jego opinii, ta linia win to doskonała propozycja dla ludzi, którzy chcą pić bordeaux, pochodzące z bardzo dobrego château, ale jednocześnie nie chcą na ten cel wydać majątku. Ceny Clarendelle zaczynają się od 80 zł. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz