Browary Warszawskie ku pamięci Powstania Warszawskiego Filip Chajzer od lat edukuje Polaków w temacie Powstania Warszawskiego. / fot. materiały prasowe

Browary Warszawskie ku pamięci Powstania Warszawskiego

Autor: horecatrends.pl/informacja prasowa Data: 29 lipca 2021 08:58

Już za moment najważniejszy dla Warszawy dzień w roku – rocznica Powstania Warszawskiego. Jednym z miejsc krwawych walk były tereny dzisiejszych Browarów Warszawskich. W hołdzie poległym i ku czci tych żyjących Powstańców Warszawskich powstał wyjątkowy materiał z udziałem bohaterów walczących o stolicę. Premiera filmu odbędzie się 1 sierpnia w Browarach Warszawskich.

Filip Chajzer od lat edukuje Polaków w temacie Powstania Warszawskiego. Co roku organizuje zbiórkę na rzecz Powstańców Warszawskich we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz fundacją i portalem siepomaga.pl. W hołdzie poległym i ku czci tych żyjących Powstańców Warszawskich powstał wyjątkowy materiał z udziałem bohaterów walczących o stolicę. O swoich wspomnieniach, dawnych Browarach Warszawskich i przeżyciach z tego „czasu apokalipsy” w rozmowie z Filipem Chajzerem opowiadają; Zosia Czekalska („Sosenka”), Leszek Żukowski („Antek”), Zbyszek Daab („Kapiszon”) i znany wszystkim varsavianista - Jerzy Majewski.

Browary Warszawskie w obliczu Powstania Warszawskiego

Browary Warszawskie, były jednym z tych miejsc na warszawskiej Woli, gdzie w 1944 roku toczyły się walki Powstania Warszawskiego. Już nocą z 2 na 3 sierpnia 1944 r. zakład zajęli żołnierze Armii Krajowej, a browar stał się spichlerzem walczącej stolicy. Zapasy jęczmienia utrzymywały przy życiu głodującą Warszawę. Zboże wydawano jako przydziały żywności dla ludności cywilnej i wojska. Przyrządzano z niego słynną zupę plujkę. Ale nie tylko jedzenie składowano przy Grzybowskiej. W piwnicach zakładów, gdzie dotąd znajdowały się gotowe do sprzedaży butelki, znalazły się zapasy broni i amunicji. Mimo usilnych starań fabrycznej straży pożarnej w trakcie Powstania Warszawskiego spłonęła część budynków browaru, a po kapitulacji Niemcy ograbili go z ocalałych urządzeń i podpalili. W 1997 roku Browary Warszawskie Królewskie ufundowały tablicę upamiętniającą heroiczną walkę żołnierzy AK i ludności cywilnej. Tablica wróciła na teren nowych Browarów Warszawskich. Inicjatywę i duży wkład w translokacji upamiętnienia mieli Powstańcy walczący na tym terenie.

Cześć i chwała Bohaterom!

Premiera tej krótkiej, ale bardzo wyjątkowej historii będzie miała miejsce 1 sierpnia 2021 r., w rocznicę wydarzenia, które według niektórych nigdy nie powinno mieć miejsca, a według innych – oddaje prawdziwego ducha i naturę Warszawy oraz jej mieszkańców. Seans rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 21:00 na Dziedzińcu Laboratorium w Browarach Warszawskich - tuż po nim zostanie wyświetlony film Jana Komasy - „Miasto 44”. Przez cały sierpień każdy film wyświetlany w ramach kina letniego w Browarach Warszawskich będzie poprzedzany tym właśnie wideo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz