Partnerzy portalu
Ile kosztował lockdown? Licznik Strat Lockdownowych wyniósł 56 mld zł./ fot. shutterstock

Ile kosztował lockdown?

Autor: www.horecatrends.pl Data: 31 maja 2021 11:26

Warsaw Enterprise Institute monitorował straty w gospodarce wywołane kolejnymi lockdownami. Licznik Strat Lockdownowych wskazał 56 mld zł.

WEI informuje, że wyliczenie jest czysto statystyczne - z natury nie może uwzględnić dramatów związanych z bankructwami małych biznesów, czy zwolnieniami.

- Niepoliczalne są także szkody, jakie wyrządzono procesowi legislacyjnemu - już przed pandemią był rozchwiany, na czym cierpiała jakość przepisów, a pandemia skłoniła polityków do jeszcze większej instrumentalizacji prawa i wprowadziła dodatkową niepewność i nieprzewidywalność. Dzisiaj biznesy z branż gastronomicznej, rozrywkowej, czy fitness muszą mierzyć się z wyższymi kosztami kredytowania - banki uznają je za przedsięwzięcia podwyższonego ryzyka. To ryzyko to obawa o wprowadzenie kolejnego lockdownu, gdy być może jesienią tego roku pojawi się czwarta fala zakażeń - informuje w komunikacie WEI.

Przedstawiciele Warsaw Enterprise Institute są zdania, że lockdown jest polityką błędną i szkodliwą i w przyszłości należy jej pryncypialnie unikać. Jednocześnie należy budować odporność systemu ochrony zdrowia na sytuacje kryzysowe, co wiąże się z głęboką reformą jego funkcjonowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz