Partnerzy portalu
Jak otworzyć wino bez korkociągu? Oto najlepsze sposoby Jest kilka sposobów na otwarcie wina bez korkociągu

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Oto najlepsze sposoby

Autor: Witold Stech Data: 13 października 2022 13:01

Czy da się otworzyć wino bez korkociągu, a jeśli tak – to jak to zrobić? Jest kilka metod, które wymagają jednak ostrożności. Jeśli się wahasz – wybierz w sklepie wino z zakrętką lub… kup korkociąg.

Większość metod na otwarcie wina bez korkociągu (w przypadkach gdy nie posiada ono zakrętki) nie jest w 100 procentach niezawodna. Należy postępować ostrożnie, gdyż ryzyko obejmuje nie tylko złamanie korka i jego wrzucenia do wina, ale także – w najgorszym przypadku – rozbicie butelki. Dlatego też, aby całkowicie wyeliminować ryzyko – zalecane jest użycie korkociągu lub po prostu wybór wina z zamknięciem w postaci zakrętki.

Jak otworzyć wino śrubokrętem i młotkiem?

To jedna z najbezpieczniejszych metod na wyciągnięcie korka bez korkociągu na liście, choć wymaga pewnej zręczności i siły i może łatwo zmęczyć. Należy wziąć śrubę (najlepiej długą) i wkręcić ją w korek za pomocą śrubokręta, pozostawiając kilka centymetrów śruby na zewnątrz. Tył młotka trzeba umieścić pod śrubą i w ten sposób wyciągnąć korek. Łatwiejszą wersją będzie w tym wypadku podważenie śruby młotkiem ciesielskim. Alternatywnie, do korka można próbować się wkręcić ząbkowanymi przedmiotami, np. nożem lub kluczami. W tym wypadku będzie trzeba narzędzie wyciągnąć ręcznie.

Otwieranie wina drucianym wieszakiem

To stosunkowo łatwa metoda na otwarcie wina bez korkociągu. Należy zagiąć końcówkę wieszaka, tak aby wyglądała jak haczyk na ryby - około 30 stopni do tyłu, a następnie wsunąć drut do zamkniętej butelki wina, obok korka. Później trzeba obrócić drut o 90 stopni tak, aby haczyk znalazł się pod korkiem. Pociągnięcie drutu do góry powinno uwolnić korek. Jeśli wieszak się zatnie podczas wyciągania, należy do jego podciągnięcia użyć np. szczypców lub kombinerek.

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Sposób na pompkę

Należy wziąć pompkę rowerową z zamocowaną metalową igłą i wbić ją w korek — wsuwając igłę ta powinna dotrzeć do powietrza między korkiem a winem. Następnie należy wpompować powietrze do butelki. Podczas pompowania korek powinien powoli wysunąć się z butelki ze względu na ciśnienie powietrza.

Jak otworzyć wino zapalniczką?

Zapalniczką należy podgrzać szyjkę butelki, tuż pod korkiem. Korek zostanie pod wpływem ciepła zmuszony do poruszania się w górę. Butelka powinna wyjściowo mieć temperaturę pokojową, podgrzewanie zimnej butelki może doprowadzić do jej eksplozji wskutek nagłej zmiany temperatury.

Jak otworzyć wino butem?

W tej metodzie otwierania wina bez korkociągu należy owinąć spód butelki z winem w ręcznik i położyć ją do góry nogami między nogami podczas siedzenia, a następnie uderzyć butem. Metoda może być czasochłonna i należy pamiętać, aby zatrzymać się, zanim korek wyjdzie do końca. W przeciwnym wypadku - rozlejemy zawartość butelki.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz