Partnerzy portalu
Krakowski Makaroniarz szykuje Ateny do zjedzenia. Nowa książka Kieżuna ukaże się 12 października Książka ''Aten do zjedzenia'' Bartka Kieżuna trafi do księgarń jesienią. Fot. Bartek Kieżun/Facebook

Krakowski Makaroniarz szykuje Ateny do zjedzenia. Nowa książka Kieżuna ukaże się 12 października

Autor: KG/horecatrends Data: 02 września 2022 07:30

Po Italii, Hiszpanii, Stambule i Portugalii ''do zjedzenia'' Bartek Kieżun, fotograf, podróżnik i dziennikarz kulinarny napisał książkę o kuchni Aten. Premiera publikacji ''Ateny do zjedzenia'' zaplanowana jest na 12 października.

Bartek Kieżun znany też jako Krakowski Makaroniarz publikuje artykuły o tematyce kulinarnej w najlepszych magazynach w Polsce, prowadzi też warsztaty kulinarne i kolacje degustacyjne. Ma na swoim koncie kilka bardzo popularnych książek z przepisami kulinarnymi: „Italia do zjedzenia”, „Hiszpania do zjedzenia”, „Stambuł do zjedzenia”, „Portugalia do zjedzenia”. Jego książki nagrodzono World Gourmand Cookbook Awards i Nagrodą Magellana. 

Kolejną będą ''Ateny do zjedzenia'', które trafią do księgarń jesienią. Data premiery to 12 października. 

Kieżun wraz z Moniką Turasiewicz są autorami książki ''Farina. Kuchnia śródziemnomorska'', w której zabiorą czytelników ''w śródziemnomorską podróż i zaproszą na wystawną ucztę. Publikacja będzie dostępna w księgarniach od września br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz