Partnerzy portalu
Krakowski Makaroniarz teraz ma ''Ateny do zjedzenia''. Książka Kieżuna już w księgarniach Książka ''Aten do zjedzenia'' Bartka Kieżuna trafiła do księgarń w październiku. Fot. Bartek Kieżun/Facebook

Krakowski Makaroniarz teraz ma ''Ateny do zjedzenia''. Książka Kieżuna już w księgarniach

Autor: KG/horecatrends Data: 20 października 2022 12:50

Po Italii, Hiszpanii, Stambule i Portugalii ''do zjedzenia'' Bartek Kieżun, fotograf, podróżnik i dziennikarz kulinarny napisał książkę o kuchni Aten. ''Ateny do zjedzenia'' jest już w księgarniach.

Bartek Kieżun znany też jako Krakowski Makaroniarz publikuje artykuły o tematyce kulinarnej w najlepszych magazynach w Polsce, prowadzi też warsztaty kulinarne i kolacje degustacyjne. Ma na swoim koncie kilka bardzo popularnych książek z przepisami kulinarnymi: „Italia do zjedzenia”, „Hiszpania do zjedzenia”, „Stambuł do zjedzenia”, „Portugalia do zjedzenia”. Jego książki nagrodzono World Gourmand Cookbook Awards i Nagrodą Magellana. 

''Ateny do zjedzenia'' - premiera jesieni

Kolejną są ''Ateny do zjedzenia''. Książka w październiku trafiła do księgarń.

Krakowski Makaroniarz napisał książkę wspólnie z Moniką Turasiewicz

Kieżun wraz z Moniką Turasiewicz są autorami książki ''Farina. Kuchnia śródziemnomorska'', w której zabiorą czytelników ''w śródziemnomorską podróż i zaproszą na wystawną ucztę. Publikacja będzie dostępna w księgarniach od września br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz