Partnerzy portalu
Liczba ofert pracy spada. Mniej ogłoszeń z branży gastronomicznej i kurierskiej Mimo spadku zapotrzebowania, coraz więcej osób chce pracować w gastronomii. Fot. Shutterstock

Liczba ofert pracy spada. Mniej ogłoszeń z branży gastronomicznej i kurierskiej

Autor: Oprac. KG Data: 10 października 2022 10:40

Pracodawcy zamieścili we wrześniu o 8 proc. mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu - wynika z danych OLX. Spadki widoczne są w branży gastronomicznej (o 20 proc.) oraz kurierskiej (spadek liczby ofert o prawie 30 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku).

Pesymistyczne nastroje w gastronomii i hotelarstwie

Niepewność gospodarcza i dynamicznie rosnące koszty prowadzenia działalności wpływają na spadek zapotrzebowania na pracowników fizycznych. Pesymizm pracodawców widoczny jest w takich branżach, jak gastronomia, hotelarstwo, budownictwo czy też na stanowiskach jako kurierzy miejscy.

W przypadku tej ostatniej grupy spada również zainteresowanie kandydatów - w porównaniu z danymi z września 2021 r. użytkownicy OLX zamieścili o 13 proc. mniej odpowiedzi na ogłoszenia z tej kategorii - czytamy w komunikacie prasowym.

Inaczej jest jednak w branżach takich, jak marketing i PR, gdzie w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost liczby ofert. Wzrasta także zapotrzebowanie na pracowników ochrony oraz specjalistów z zakresu montażu i serwisu.

Wzrost zainteresowania ofertami pracy

Jak pokazują dane OLX, wrzesień przyniósł wyraźny wzrost aktywności poszukujących pracy - ich liczba wzrosła o 11 proc. w ujęciu rocznym i o 9 proc w porównaniu z sierpniem tego roku. Również sami kandydaci są bardziej aktywni, o czym świadczy przesłanie o 15 proc. więcej odpowiedzi w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a także o 14 proc. więcej w porównaniu miesiąc do miesiąca.

Co ciekawe, mimo spadku zapotrzebowania, coraz więcej osób chce pracować w gastronomii (wzrost o 1/4 rok do roku w liczbie odpowiedzi na ogłoszenia).

Znaczącą zmianę widać także w segmencie zdrowia. Kandydaci chcą podejmować pracę w tym obszarze (placówki ochrony zdrowia, fizjoterapia i masaż) – liczba aplikacji r/r wzrosła w tej branży o blisko 3/4, a w przeciągu miesiąca o prawie 20 proc. Większe zainteresowanie kandydatów zauważalne jest wśród prac związanych z magazynowaniem i logistyką.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz