Partnerzy portalu
Lockdown w całym kraju od poniedziałku; od lutego obowiązkowe szczepienia na Covid-19 Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg poinformował w piątek, że w najbliższy poniedziałek rozpocznie się ogólnokrajowy lockdown / fot. unsplash

Lockdown w całym kraju od poniedziałku; od lutego obowiązkowe szczepienia na Covid-19

Autor: PAP Data: 19 listopada 2021 15:12

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg poinformował w piątek, że w najbliższy poniedziałek rozpocznie się ogólnokrajowy lockdown, który potrwa co najmniej do 12 grudnia i może zostać przedłużony. Dodatkowo zapowiedziano, że od lutego 2022 roku szczepienie przeciw Covid-19 będzie obowiązkowe.

Szef rządu podkreślił podczas konferencji prasowej, że takie środki są konieczne, ponieważ "zbyt wielu wykazało niesolidarność" - informuje austriacki dziennik "Kronen Zeitung".

"To smutna, ale konieczna konsekwencja dramatycznego wzrostu liczby zakażeń w ostatnim czasie" - oświadczyli Schallenberg, minister zdrowia Wolfgang Mueckstein oraz szef władz Tyrolu Guenther Platter i burmistrz Wiednia Michael Ludwig podczas wspólnej konferencji w Pertisau am Achensee w Tyrolu.

Ogólnokrajowy lockdown będzie obowiązywać od północy z niedzieli na poniedziałek

Kanclerz podkreślił, że podjęte na początku listopada ostrzejsze środki, np. ograniczenie dostępu do różnych miejsc publicznych dla osób, które nie są zaszczepione lub przeszły Covid-19 wcześniej niż pół roku temu, "zwiększyły chęć do szczepień, ale w niewystarczającym stopniu". Z powodu dramatycznej ilości zakażeń w wielu regionach o najmniejszym wskaźniku wyszczepienia oddziały OIOM są obłożone w maksymalnym stopniu.

Ogólnokrajowy lockdown będzie obowiązywać od północy z niedzieli na poniedziałek i początkowo ma potrwać 20 dni. Po upływie 10 dni zostanie przeprowadzona ocena skuteczności tego kroku. Oznacza to, że blokada początkowo potrwa co najmniej do 12 grudnia, a dla niezaszczepionych - także po 12 grudnia.

Zajęcia w szkołach nadal będą odbywać się stacjonarnie. W szkołach wszystkich poziomów noszenie maseczki w pomieszczeniach pozostaje obowiązkowe. Pracownikom biur zalecana jest praca z domu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz