×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
MAX Burgers żegna swojego założyciela. Curt Bergfors pierwszy lokal otworzył mając 19 lat
Curt Bergfors pierwszy lokal założył w wieku lat 19 wraz z partnerką Britta Fredriksson. Fot. Materiały prasowe

MAX Burgers żegna swojego założyciela. Curt Bergfors pierwszy lokal otworzył mając 19 lat

Autor: KG/horecatrends Data: 11 maja 2022 09:15

8 maja 2022 roku zmarł Curt Bergfors, założyciel firmy MAX, główny właściciel i pracujący Prezes Zarządu - poinformowała MAX Burgers. Miał 73 lata. Był wizjonerem i przedsiębiorcą zasłużonym dla rozwoju biznesu i ochrony środowiska.

- Znamy go jako silnego wizjonera, przedsiębiorcę i filantropa. Mówię w imieniu całej rodziny, że pozostawia on nieopisaną pustkę i wiem, że dzielimy to uczucie ze wszystkimi przyjaciółmi Curta, pracownikami MAX Burgers i fundacji, którą założył i w którą był zaangażowany - przekazał w komunikacie prasowym Richard Bergfors, CEO grupy MAX.

Curt Bergfors urodził się 27 lutego 1949 roku. 19-letni Curt Bergfors i jego partnerka Britta Fredriksson (ur. Andersson) otworzyli swój pierwszy lokal z burgerami w rogu stacji benzynowej. To był 14 czerwca 1968 i narodziny ich sieci restauracji. W 1971 r. lokale zyskały szyld MAX - narodziła się pierwsza szwedzka sieć z hamburgerami. 

Jak czytamy w komunikacie prasowym sieci, duch przedsiębiorczości, motywacja i zaangażowanie Curta w zrównoważony rozwój, zdrowie, uczciwość i środowisko, wyznaczyły firmie MAX poprzeczkę dla innowacji i rozwoju.

Jednym z wielu przykładów jest najbardziej udany start MAX w historii: „zielona rodzina” burgerów roślinnych i laktoowowegetariańskich w styczniu 2016 r. Działania firmy na rzecz klimatu zaowocowały również przyznaniem w grudniu 2019 r. nagrody Global Climate Action Award przez Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu  (UNFCCC).

W 2006 r. Curt zdecydował, że część zysku netto MAXa zostanie przeznaczona na projekty w krajach rozwijających się. W 2009 r. powstała Fundacja Fair Distribution: Stiftelsen Rättvis Fördelning. Fundacja posiada 9 proc. akcji uprzywilejowanych w firmie, aby zapewnić, że 7-10 proc. rocznego zysku jest sprawiedliwie rozdzielone między potrzebujących na całym świecie. 

W czerwcu 2019 r. Curt Bergfors otrzymał H.M. Medal królewski 8. wielkości w Królewskim Zakonie Serafinów za jego znaczące zasługi dla szwedzkiej społeczności biznesowej. 

30 sierpnia 2019 r.  założył Fundację Curta Bergforsa z kapitałem z prywatnych aktywów. W 2020 r. pięć inicjatyw wprowadzających zmiany podzieliło się czterema nagrodami w wysokości 1 mln dolarów. Od 2021 r. Fundacja Curta Bergforsa postanowiła podwoić kwotę nagrody i przekazać 2 mln dolarów dwóm zwycięzcom. Oznacza to, że największa na świecie nagroda środowiskowa dotyczy wyłącznie żywności. Fundacja działa na rzecz aktywnego wspierania transformacji globalnego systemu żywnościowego w zrównoważonym kierunku poprzez granty badawcze, nagrody i inicjatywy informacyjne.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz