Partnerzy portalu
Niemcy luzują obostrzenia związane z podróżowaniem Niemcy luzują obostrzenia związane z podróżowaniem / fot. unsplash

Niemcy luzują obostrzenia związane z podróżowaniem

Autor: PAP Data: 13 maja 2021 16:04

Rząd Niemiec reagując na opadanie trzeciej fali koronawirusa, złagodził obostrzenia związane z podróżowaniem.

Nowe regulacje, opracowane przez federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna, zostały przyjęte w środę, a weszły w życie w czwartek.

W ich ramach zaszczepieni przeciwko Covid-19 preparatami, zatwierdzonymi w Unii Europejskiej (AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna i Johnson & Johnson) oraz ozdrowieńcy są traktowani tak samo jak osoby, które przeszły test na obecność wirusa i miały negatywny wynik. Po powrocie z większości krajów - takich jak Grecja, Austria, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria - nie będą przechodzili kwarantanny. Wystarczy dokument potwierdzający negatywny wynik testu wykonanego w ciągu 48 godz. od powrotu albo fakt zaszczepienia.

Jednak w przypadku przyjazdu z kraju, gdzie występują warianty koronawirusa - m.in. z Indii, Brazylii, Republiki Południowej Afryki - wszyscy, także zaszczepieni, muszą przejść testy na obecność wirusa oraz odbyć 14-dniową kwarantannę po powrocie.

Osoby powracające z krajów, gdzie jest wysoka liczba dziennych zakażeń - m.in. z Egiptu, Kostaryki, Francji, Chorwacji, Holandii - muszą nie tylko pokazać negatywny wynik testu, ale także przejść 10-dniową kwarantannę, chyba że kolejny test zrobiony po pięciu dniach również będzie negatywny. Kwarantanna nie dotyczy ozdrowieńców i zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Niemiecki resort zdrowia, jak podała DPA, przygotował regulacje, mające ułatwić planowanie wakacji w Europie. Przykładowo, zaszczepieni rodzice mogą podróżować z nieszczepionymi dziećmi. Dzieci poniżej 6. roku życia nie muszą przechodzić testów ani być ozdrowieńcami.

Spahn zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni gotowe będą elektroniczne paszporty szczepień. "Ruszymy z nimi w drugiej połowie drugiego kwartału" - poinformował. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz