Partnerzy portalu
Niemcy wprowadzają obostrzenia na jarmarkach bożonarodzeniowych Uczestnicy jarmarków będą zobowiązani do noszenia maseczek / fot. unsplash

Niemcy wprowadzają obostrzenia na jarmarkach bożonarodzeniowych

Autor: PAP Data: 27 października 2021 09:09

Jarmarki bożonarodzeniowe będą mogły odbywać się w tym roku, ale odwiedzający powinni nosić maseczki ochronne, tak jak na targach spożywczych – zadecydował we wtorek senat Berlina. Przewidział jednak wyjątek dla jarmarków, na które wstęp będą miały tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Zgodnie z nowymi przepisami "na jarmarkach generalnie obowiązuje wymóg noszenia maseczki ochronnej". Operatorzy jarmarków mogą jednak zdecydować się na przyjęcie zasady 2G (geimfpt, genesen - zaszczepieni i ozdrowieńcy) - w takim przypadku na teren targów zostaną wpuszczeni tylko goście zaszczepieni i ozdrowieńcy, których nie będzie dotyczył wymóg noszenia maseczki ani utrzymywania dystansu.

Uczestnicy jarmarków będą zobowiązani do noszenia maseczek

Operatorzy nie będą mogli stosować zasady 3G (czyli wstęp tylko zaszczepionych, ozdrowieńców lub przetestowanych).

"Na jarmarki bożonarodzeniowe niestosujące zasady 2G, wstęp będą mieli wszyscy, będą jednak zobowiązani do noszenia maseczek" - wyjaśnił senator Matthias Kollatz (SPD) po posiedzeniu Senatu.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w zamkniętych restauracjach na terenie jarmarków, gdzie właściciele będą mieli do wyboru zasadę 2G lub 3G.

Osoby nieszczepione mogłyby wchodzić tylko do lokali z grupy 3G, posiadając negatywny wynik testu na Covid-19. Niektóre duże jarmarki bożonarodzeniowe już zdecydowały, że wprowadzą zasadę 2G, w tym te zlokalizowane przed Rotes Rathaus, na Gendarmenmarkt i w cytadeli w Spandau.

W którym miastach odbędą się jarmarki bożonarodzeniowe?

Zasada 3G będzie obowiązywać na jarmarku bożonarodzeniowym Lucia w Kulturbrauerei, a także w Winterwelt na Potsdamer Platz, który rozpoczyna się pod koniec października - podaje RBB24. W przypadku jarmarku bożonarodzeniowego na Breitscheidplatz organizator również zdecydował o przyjęciu zasady 3G. Operator jarmarku bożonarodzeniowego na Alexanderplatz jeszcze nie podjął decyzji. W tym roku ponownie nie odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy przed Pałacem Charlottenburg, co organizatorzy ogłosili na początku października.

Jak przypomina RBB24, "wielkie jarmarki bożonarodzeniowe otwierają się 22 listopada". W ubiegłym roku większość z nich została odwołana z powodu pandemii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz