Partnerzy portalu
PIG: Brak wiedzy o zaszczepionych pracownikach to droga do lockdownu Brak szczepień doprowadzi do lockdownu - alarmuje prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk. / fot. PTWP

PIG: Brak wiedzy o zaszczepionych pracownikach to droga do lockdownu

Autor: propertynews.pl Data: 14 września 2021 14:23

Przedsiębiorcy nie będą wiedzieć, kto jest zaszczepiony, a kto nie? - Biznes pozostanie bezbronny wobec pandemii. To prosta droga do lockdownu - alarmuje prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej z niepokojem przyjmują informację o tym, że na najbliższym posiedzeniu sejmu może nie być rozpatrywana ustawa o tym, by pracodawcy mieli szerszy dostęp do informacji na temat tego, czy ich pracownicy są zaszczepieni.  

– Temat pandemii znowu rozbija się o polityczną górę lodową i jest to dla nas kompletnie niezrozumiałe. Z jednej strony słyszymy, że mamy przygotowywać się na czwartą falę pandemii i zabezpieczać nasze przedsiębiorstwa, bo nie wiadomo co przyniesie jesień, a z drugiej wytrąca nam się z ręki wszelkie narzędzia, które pozwalają zapewnić naszym pracownikom i klientom bezpieczeństwo. Nadal nie możemy zdobywać informacji o tym, którzy pracownicy są zaszczepieni, a którzy nie. Uważam, że to podstawa, by porządkować sytuację w firmach. Pozostajemy bezbronni wobec pandemii. Jesteśmy na prostej drodze do lockdownu – alarmuje Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Brak szczepień doprowadzi do lockdownu

    Jak donosi portal prawo.pl Rząd nie zdecydował się na przekazanie do Sejmu projektu przepisów, które miały umożliwić pracodawcom sprawdzanie, czy ich pracownicy i klienci są zaszczepieni. Projekt był zapowiadany i bardzo oczekiwany przez przedsiębiorców, ale z powodów politycznych nie trafi pod obrady sejmu w tym tygodniu. Według przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej to zła decyzja i jak mówi Prezes Hanna Mojsiuk obraliśmy właśnie prostą drogę do lockdownu.

  - Jestem bardzo zaskoczona, że niepewna jest przyszłość ustawy, która była tak mocno oczekiwana przez przedsiębiorców. Zostaliśmy zostawieni na lodzie. Nie mamy jakichkolwiek narzędzi, by weryfikować czy nasi pracownicy są zaszczepieni, a lista zakażonych rośnie. Obraliśmy właśnie prostą drogę do lockdownu  – mówi Hanna Mojsiuk.  – Każdego dnia konsultujemy z prawnikami historie naszych przedsiębiorców, którzy mówią, że próbują ułożyć plan pracy w swoich firmach. Pracownicy odmawiają informacji na temat szczepień i powołują się na swoje słuszne prawo nieudzielania informacji w tematach zdrowotnych. Ustawa była nam potrzebna po to, by wiedzieć jak wygląda sytuacja w firmach, ile osób jest zaszczepionych, czy jest bezpiecznie – mówi Hanna Mojsiuk.

Czytaj więcej: propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz