×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Polacy krytyczni wobec strategii rządu odnośnie walki z pandemią
Polacy krytyczni wobec strategii walki z pandemią – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". / fot. PTWP

Polacy krytyczni wobec strategii rządu odnośnie walki z pandemią

Autor: PAP Data: 25 stycznia 2022 09:10

Polacy krytyczni wobec strategii walki z pandemią – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Na złe nastroje wpływa ogólna sytuacja w kraju – twierdzą cytowani przez dziennik eksperci.

Polski rząd nie przygotował kraju na piątą falę pandemii - wynika z sondażu IBRiS opublikowanego we wtorek w "Rzeczpospolitej". "Takiej odpowiedzi udzieliło aż 66,2 proc. ankietowanych. Działania rządu dobrze ocenił nieco więcej niż co czwarty (26,7 proc.). Zdania w tej sprawie nie ma 7 proc. badanych" - czytamy. 

 Piąta fala pandemii w Polsce

"Grupa osób niezadowolonych nie jest homogeniczna. Są w niej zarówno osoby, które oczekują większych obostrzeń, jak i te, które chcą poluzowania" - mówi cytowany przez "Rz" Marcin Duma, szef IBRiS. Jak dodaje, "rząd jest obecnie w trudnej sytuacji, bo niezależnie od tego, jakie działania by podjął, i tak zostaną one krytycznie odebrane przez określoną grupę Polaków".

Według gazety, postrzeganiu działań rządu nie pomaga ogólna sytuacja w kraju. "Te opinie to efekt panujących w społeczeństwie negatywnych emocji związanych nie tylko z pandemią, ale także drożyzną i zawirowaniami wokół Polskiego Ładu. Ludzie czują się zagrożeni i oczekują, że rząd, mając możliwości, informacje i układy, poprawi ich sytuację. Tak się nie dzieje" - mówi dziennikowi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polski rząd nie radzi sobie z pandemią

"Sprawie nie pomaga także jednostronna propaganda, bo wyraźnie widzą różnice między obietnicami, o których słyszą w mediach, a rachunkami, które przychodzi im płacić, np. na stacji benzynowej. Krytyczne wobec działań rządu są zwłaszcza kobiety. Negatywnie oceniło je aż 75 proc. z nich. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 55 proc. Negatywnie w tej sprawie wypowiadają się zwłaszcza młodzi, 18-29 lat oraz osoby po sześćdziesiątce. W ocenie działań rządu nie ma większego znaczenia fakt, czy respondent jest osobą zaszczepioną. Choć zaszczepieni są nieco bardziej krytyczni - źle działania rządzących ocenia 68 proc., podczas gdy wśród niezaszczepionych - 61 proc. Najgorzej oceniają ci, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy chorowali na Covid-19 - aż 76 proc. jest wobec rządu krytycznych" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"Rządowa strategia walki z pandemią ma najwięcej zwolenników wśród wyborców PiS. Co druga osoba ją popierająca twierdzi, że jest ona słuszna. A tylko co trzecia uważa, że rząd nie przygotował Polski na kolejna falę. Osoby, które nie mają w tej sprawie zdania, stanowią 17 proc. Głosy krytyczne przeważają po stronie opozycji. Źle o rządzie w tym zakresie wypowiada się 93 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 92 proc. wyborców Lewicy, 61 proc. wyborców PSL i Kukiz'15 i 83 proc. osób popierających Konfederację" - podaje gazeta. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz