×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Ponad 3 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,7 mld zł
Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę ponad 2,7 mld zł / fot. PTWP

Ponad 3 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,7 mld zł

Autor: PAP Data: 01 października 2021 09:57

Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę ponad 2,7 mld zł – mówi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Płatności bonami turystycznymi przyjmuje obecnie ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie "500 plus" lub którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę przeszło 2,7 mld zł.

"Program Polski Bon Turystyczny nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę przeszło 2,7 mld zł. Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł" - mówi profesor Gertruda Uścińska.

Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, a także za pobyt dziecka na "zielonej szkole", kolonii, wycieczce czy obozie - harcerskim, sportowym, rekreacyjnym.

Jak otrzymać bon turystyczny?

Realizacja tego świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

ZUS ma ustawowy dostęp do bazy danych osób uprawnionych do świadczenia "Rodzina 500+". Ważne, aby o bon turystyczny starała się ta sama osoba, która wnioskowała o tamto świadczenie. Wówczas wygenerowanie bonu na PUE odbędzie się automatycznie i natychmiastowo. W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system - organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz