×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Poznań: Jarmark Wielkanocny do niedzieli na placu Wolności
W całym kraju odbywają się Jarmarki Wielkanocne. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Poznań: Jarmark Wielkanocny do niedzieli na placu Wolności

Autor: PAP Data: 09 kwietnia 2022 12:05

Do niedzieli (10 kwietnia) potrwa w Poznaniu Jarmark Wielkanocny na pl. Wolności. W przeszło 40 stoiskach można kupić m.in. wyroby rękodzielnicze, regionalne smakołyki, a także tradycyjne wielkanocne ozdoby. Wielkanocne atrakcje czekają także na rynku Łazarskim.

Przez remont płyty Starego Rynku tegoroczny Jarmark Wielkanocny w Poznaniu zagościł na placu Wolności. Znalazło się tam ponad 40 stoisk i domków handlowych, w których kupić można m.in. wyroby rękodzielnicze, a także szklane i ceramiczne ozdoby oraz cebulki kwiatowe i nasiona.

Na jarmarku będzie można także skosztować regionalnych smakołyków i przysmaków z najodleglejszych stron Europy i świata.

- Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, ziołowe słoniny, smalec, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Wytrawni smakosze będą mogli skosztować holenderskich, szwajcarskich, włoskich i hiszpańskich serów. Czeka na nich również cała gama greckich produktów z małych rodzinnych przedsiębiorstw, a także polskie miody z przydomowej pasieki oraz podlaskie sękacze i mrowiska. Jak co roku, hitem jarmarku będą zapewne pięknie zdobione pierniki z motywem wielkanocnym, które nie tylko dobrze smakują, ale także ozdobią każdy świąteczny stół - podkreśliła prezes spółki Targowiska Iwona Rafińska.

Na Jarmarku Wielkanocnym nie zabraknie także twórczych atrakcji - w programie wydarzenia znalazły się zajęcia plastyczne i warsztaty wikliniarskie.

Niedziela na Rynku Łazarskim

W niedzielę z kolei wielkanocnym asortymentem zapełnią się stragany na zmodernizowanym targowisku na rynku Łazarskim. Będzie tam można kupić m.in. serwetki, koszyczki, bazie i świąteczne dekoracje, a także gadżety związane z gwarą wielkopolską. Na jednym ze straganów, we współpracy z kawiarnią Pączuś i kawusia, zorganizowana zostanie sprzedaż delikatesów, z której dochód przekazany będzie na rzecz ukraińskich dzieci. Do udziału w akcji zgłosiło się również kilka łazarskich lokali gastronomicznych, które poczęstują odwiedzających przygotowanymi potrawami, będzie także można zamówić u nich przysmaki na świąteczny stół.

Rafińska zaznaczyła, że "Złota Niedziela na Rynku Łazarskim" - bo tak nazwano wydarzenie - "to jednak nie tylko kiermasz handlowy, ale także atrakcje kulturalne. Świątecznej atmosfery dopełnią występy oraz warsztaty i animacje dla dzieci i dorosłych" - wskazała.

Prace ukraińskich twórców

Na najmłodszych czekają m.in. warsztaty plastyczne. Dzieci będą mogły lepić w glinie, malować drewniane ozdoby wielkanocne oraz ozdabiać styropianowe jaja i tekturowe ptaki. Mali goście będą także mogli posłuchać występu Wujka Ogórka oraz Moniki Kijek, która zaśpiewa piosenki z bajek i filmów Disneya.

Jak wskazali organizatorzy, osoby, które przyjdą na rynek Łazarski, będą mogły spróbować własnoręcznej pracy w drewnie. W planach jest także wspólne wykonanie ekologicznej rzeźby z tego materiału. Drewniana instalacja, która umiejscowiona zostanie na pobliskim terenie zielonym, może stać się schronieniem dla ptaków. W programie znalazły się też warsztaty zdobienia babeczek i robienia ozdób wiosennych.

Swoje stoisko na rynku Łazarskim będą mieli także ukraińscy artyści, którzy będą prezentować swoje prace i zapraszać do działań twórczych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz