×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Prezes PFR: Celem jest, żeby nie było lockdownów
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. fot. PTWP

Prezes PFR: Celem jest, żeby nie było lockdownów

Autor: PAP Data: 08 lipca 2021 09:40 | Aktualizacja: 08 lipca 2021 09:49

Priorytetem powinno być, aby branże, które mogą zostać potencjalnie dotknięte restrykcjami, wypracowały z Ministerstwem Zdrowia protokoły sanitarne, które pozwolą im prowadzić działalność - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Paweł Borys pytany o to, jak wygląda obecnie sytuacja z umorzeniami pomocy z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedział: "Proces przebiega sprawnie i zgodnie z planem". "Mamy w tej chwili ponad 150 tys. wniosków o umorzenie subwencji złożonych przez firmy. Około 90 proc. jest rozpatrywanych pozytywnie, a reszta wymaga jeszcze dodatkowych wyjaśnień lub uzupełnienia dokumentacji ze strony przedsiębiorców".

Chodzi przede wszystkim o braki pełnomocnictw czy rozbieżności pomiędzy danymi, którymi dysponuje PFR, a tymi raportowanymi przez firmę. "Do tego mamy ponad 3 tys. firm, w przypadku których wspólnie ze służbami specjalnymi w ramach tarczy antykorupcyjnej zidentyfikowaliśmy ryzyka nieprawidłowości" - przekazał prezes PFR.

Priorytet - brak kolejnych lockdownów

Na pytanie, czy w przypadku czwartej fali pandemii i konieczności wprowadzania ograniczeń w działalności gospodarczej albo punktowych lockdownów PFR znów uruchomi tarczę finansową, Borys odpowiedział: "Moim zdaniem priorytetem powinno być, aby branże, które mogą zostać potencjalnie dotknięte restrykcjami, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia wypracowały takie protokoły sanitarne, które pozwolą im prowadzić działalność".

"Głównym celem jest bowiem, aby już nie dochodziło do zamknięć działalności gospodarczych. W Europie mamy paszporty covidowe dla zaszczepionych, ozdrowieńców czy osób po testach, aby ludzie mogli normalnie funkcjonować. Wiadomo, że wirus jest z nami i pozostanie, ale warto się przygotować do w miarę normalnego życia z nim. Szczególnie poprzez szczepienia. Wszystko po to, abyśmy jesienią nie mieli kolejnych lockdownów" - podkreślił prezes PFR.

"Wydaje się, że czwarta fala będzie lżejsza, jeśli chodzi o jej konsekwencje zdrowotne czy gospodarcze". "Jednak ochrona życia i zdrowia oraz gospodarki jesienią zależy teraz głównie od powszechności szczepień, szczególnie wśród grup podwyższonego ryzyka, w tym głównie osób starszych. Zachęcam wszystkich do zaszczepienia. Z perspektywy gospodarczej, jeżeli tak jak obecnie w Wielkiej Brytanii nastąpi nawet skok zachorowań, ale nie będzie on skutkować wzrostem hospitalizacji i śmiertelności, to nie będzie konieczności zamykania branż. Walczymy z czasem, ponieważ pojawiają się kolejne warianty wirusa, a wiele osób już zbagatelizowało zagrożenie. Bądźmy mądrzy przed szkodą i wykorzystajmy najbliższe 2-3 miesiące na szczepienia" - zaapelował prezes PFR.

Kolejna tarcza PFR?

Czy Tarcza Finansowa PFR już nie będzie uruchamiana, zadeklarował: "Jeżeli będzie taka konieczność i decyzja rządu, to oczywiście jesteśmy gotowi działać". "Warto jednak pamiętać, że są instrumenty pomocowe, które wciąż działają i na ten moment one są odpowiednie. Na przykład gwarancje kredytowe udzielane przez BGK. Banki komercyjne są wciąż ostrożne, jeśli chodzi o udzielanie kredytów dla niektórych branż, a dzięki gwarancjom de minimis i płynnościowym firmy mogą liczyć na dostęp do płynności finansowej" - zwrócił uwagę.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz