×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Tequila – co musisz wiedzieć o tym alkoholu?

Tequila – co musisz wiedzieć o tym alkoholu?

Autor: Artykuł promocyjny winnicalidla.pl Data: 16 grudnia 2022 10:34 | Aktualizacja: 16 grudnia 2022 10:37

Tequila to alkohol coraz częściej wybierany przez polskich koneserów, co nie oznacza wcale, że nie otacza go nimb tajemnicy. Często ponadto okazuje się trunkiem kojarzącym nam się z nieco inną mentalnością i być może nieco odmiennymi gustami. Pierwsze skojarzenia mogą być jednak złudne – meksykańska tequila z rosnącą częstotliwością okazuje się bowiem prawdziwą gwiazdą hucznych imprez! Być może jednak, zanim zaprosimy ją na zabawę, zechcemy ją nieco lepiej poznać. W takim razie spieszymy z naszymi informacjami!

Czym jest tequila?

Zacznijmy od podstaw, bo tak podobno wypada. Tequila to zatem mocny alkohol otrzymywany w Meksyku (ten kraj ma ją na wyłączność, gdy mowa o produkcji) ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej (agawa to krewniaczka naszych szparagów!). Jej nazwa pochodzi od miejscowości Tequila położonej w górzystym regionie Jalisco w środkowej części kraju. Tequila jest odmianą alkoholu znanego jako mezcal, którego rodowód sięga przynajmniej XVII wieku (to wiemy z podań Europejczyków). Trunek ten, w odróżnieniu od tequili, produkowany jest jednak nie z samego soku z agawy, lecz również z jej rdzenia. To jednak niejedyna różnica. O ile przepisy i tradycja nie pozwalają na produkcję tequili z odmiany innej niż agawa niebieska, o tyle mezcal z powodzeniem otrzymywany bywa także z agawy zielonej. To mezcalowi tequila zawdzięcza też pogłoski o tym, że można spotkać w niej prawdziwego robaka. Bywa bowiem, że w butelce tego pierwszego trunku znajdziemy larwę ćmy (gusano) żerującej na agawie. Jest to oczywiście świadomy zamysł producentów. Ci, którzy pragną zapoznać się z tequilą, mogą jednak odetchnąć z ulgą. W niej robaków nie uświadczymy!

Rodzaje tequili

Podstawowy podział tequili dotyczy ich walorów wizualnych, czyli barwy. Wyróżniamy bowiem złotą tequilę oro (czyli gold) oraz białą/srebrną tequilę blanco (silver). Złota tequila zyskuje swoją szlachetną barwę na skutek kontaktu z beczką. Srebrna natomiast w beczkach nie dojrzewa – trafia do butelek zaraz po destylacji lub po krótkiej wizycie w stalowej kadzi.

W przypadku tequili złotej mamy zatem do czynienia z alkoholem dojrzewającym w beczkach. I to właśnie długości leżakowania dotyczy kolejny podział. Specjały spędzające w beczkach od 2 do 12 miesięcy określane bywają jako reposado. Dojrzewające od roku do 3 lat znamy jako añejo. Tequila leżakująca od 3 do 9 lat nosi natomiast na etykiecie (z dumą) miano muy/extra añejo.

Jak pije się tequilę?

Zgodnie z tradycją tequilę spożywa się bezpośrednio z kieliszka, zaraz po zlizaniu z dłoni – miejsca między palcem wskazującym a kciukiem – soli. Po wypiciu porcji alkoholu nadchodzi pora na zagryzienie go ćwiartką cytryny. Jeśli do czynienia mamy z tequilą oro, możemy sól zastąpić cynamonem, cytrynę zaś – soczystą pomarańczą. Jeśli natomiast obcujemy z najwyższej jakości tequilą starzoną, najlepiej zrobimy, spożywając ją bez żadnych dodatków!

Oczywiście innym sposobem konsumowania tequili jest czynienie jej jednym ze składników przepysznych drinków!

Drinki z tequili

Zwyczajowo do przyrządzania koktajli wykorzystuje się tequilę srebrną, ze względu na jej łagodniejszy charakter. Duże znaczenie ma tu też kryterium cenowe – niestarzona tequila jest zazwyczaj po prostu tańsza, a więc nie szkoda jej do drinków. Jakie orzeźwiające specjały możemy przygotować z udziałem alkoholu z soku z agawy? Najpopularniejsza propozycja to oczywiście Margarita (50 ml tequili, 20 ml likieru typy triple sec i 15 ml świeżego soku z limonki, wszystko wymieszać z lodem w shakerze, brzegi kieliszka można pokryć odrobiną soli). Warto jednak poznać także inne popularne połączenia, takie jak np. Paloma (50 ml tequili, 5 ml soku z limonki, szczypta soli i 100 ml napoju grejpfrutowego) czy Tequila Sunrise (45 ml tequili, 90 soku pomarańczowego, 15 ml grenadyny). A co, jeśli chcemy wypróbować jedną z dojrzałych, złotych tequili w niecodziennym wydaniu? W takim razie odpowiednim wyborem może okazać się Reposado Old Fashioned (50 ml złotej tequili reposado lub starszej, 5 ml syropu cukrowego, kilka kropli bittersa… i zest dla ozdoby)!

Teraz gdy wiemy już tyle o tradycyjnym alkoholu z Meksyku, możemy śmiało przystąpić do zgłębiania jego smaku. Tequila z Winnica Lidla poleca się wszystkim smakoszom – początkującym odkrywcom i doświadczonym eksploratorom!

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz