Partnerzy portalu
W food court tej galerii handlowej zamieszkał bebok Tego beboka można spotkać na 2. piętrze Galerii Katowickiej w strefie food court. Na zdjęciu: nowy bebok na akwareli Grzegorza Chudego.

W food court tej galerii handlowej zamieszkał bebok

Autor: KG/horecatrends Data: 04 października 2022 15:05

W strefie food court w Galerii Katowickiej stanął bebok trzymający łyżkę i widelec. Rok wcześniej przy wejściu do galerii zadomowiła się para beboków: Frelka i Miglanca. Bebok smakosz czeka jeszcze na swoje imię.

We wrześniu 2021 r. Galeria Katowicka odsłoniła pierwszą na swym terenie rzeźbę beboków. Stworki, którym mieszkańcy w internetowym konkursie nadali imiona Frelka i Miglanc stanęły przy wejściu do obiektu. Galeria zachęcona popularnością beboków postanowiła kontynuować przygodę. 

W strefie food court 29 września br. zamieszkał bebok smakosz. Jego imię ponownie zostanie wybrane drogą internetową - w konkursie ogłoszonym na profilu galerii na Facebook. Galeria Katowicka czeka na zgłoszenia do 5 października. 

Bebok-smakosz czeka na imię.

Kim jest bebok?

Beboki to stwory ze śląskich legend. Straszono nimi niegrzeczne dzieci. Artysta z Katowic Grzegorz Chudy zinterpretował jednak postać beboka - najpierw w akwarelach, a potem w rzeźbach - na swój własny, odbiegający od tradycji sposób. Beboki Grzegorza Chudego są sympatycznymi towarzyszami mieszkańców miasta, które nieprzyjazne wydają się tylko wtedy, kiedy potrzebują spokoju.

Ta reinterpretacja zainspirowała otwartą na twórcze działania w przestrzeni miejskiej Galerię Katowicką do tego, by zaprosić artystę do zaprojektowania odważnych beboków, które zdecydowały się opuścić Nikiszowiec i wyruszyć do centrum na zakupy.

Figurki beboków projektu Grzegorza Chudego można znaleźć m.in. na parapecie Cafe Byfyj na katowickim Nikiszowcu, na osiedlu Bażantowo czy w Fabryce Porcelany. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz