Po ponad rocznym zamrożeniu gospodarki i zamknięciu w domach ludzie powoli wracają do podróżowania. Wraz ze szczepieniami i nadzieją na powrót do normalności znów zapragnęliśmy urlopów za granicą. Ich zaplanowanie nie jest najłatwiejszą sztuką, dlatego warto poznać usługi finansowe, które zarówno pomogą zachować harmonię i spokój, jak również oszczędzą niepotrzebnych wydatków.
Z powodu COVID-19 zmieniliśmy zarówno sposób planowania podróży, jak i kierunki naszych wyjazdów. Z badań przeprowadzonych przez TNS Katar na zlecenie Związku Banków Polskich wynika, że po roku pandemii aż 19% Polaków nie wybierze się na żadne wakacje, 63% zaplanowało swoje urlopy w kraju, a 14% postanowiło wyjechać za granicę. To spadek w stosunku do np. 2019 roku, gdy chęć wyjazdu na wypoczynek za granicę deklarowało ok. 23 proc. ankietowanych. Największą różnicę widać w tym, że częściej planujemy wakacje na rodzimym terenie.
Dokąd jednak wybierają się ci, który zdecydowali się na zagraniczne wakacje w 2021? Polacy najczęściej wskazują Grecję i Turcję, natomiast w dalszej kolejności: Egipt, Hiszpanię, Bułgarię, Cypr, Chorwację, Tunezję i Maltę. Podróżujemy do tych samych miejsc, co w latach poprzedzających pandemię. To pokazuje, że Polacy kierują się tęsknotą za krajami, które już znają.
Internet i smartfon stały się głównymi narzędziami, dzięki którym planujemy nasze wyjazdy. Towarzyszą nam również nieustannie podczas wakacji. Dlatego nowoczesne usługi finansowe muszą brać pod uwagę potrzeby osób podróżujących. W obecnych czasach dobra aplikacja do zarządzania finansami powinna nie tylko pozwalać na kontrolowanie stanu konta, ale również ułatwiać życie, czy dawać konkretne benefity i oszczędzić niepotrzebnych wydatków.
Często już przed samym wyjazdem namnażają się wydatki z nim związane. Potrzebujemy dobrych butów do chodzenia po górach, namiotu albo planujemy wypożyczenie auta na miejscu. Warto rozglądać się za promocjami lub usługą cashback oferowaną przez niektóre aplikacje płatnicze.
- Urlop wiąże się także z wieloma wydatkami na miejscu. W tym kontekście trzeba uważać na prowizje pobierane przy przewalutowaniu i wypłatach z bankomatów. Dlatego już zawczasu warto zaopatrzyć się w kartę , która nie nalicza prowizji przy płatnościach w obcej walucie czy wypłatach z bankomatu – komentuje Michał Bogusławski, Commercial Director w ZEN.COM.
Pandemia mocno wstrząsnęła branżą turystyczną i wiele wyjazdów jest dziś organizowanych i potwierdzanych w ostatniej chwili. Zmieniają się też grafiki i plany. A przecież wymarzony urlop to nie jest czas, w którym potrzebujemy dodatkowego stresu. Planując wypoczynek za granicą, pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach szczególnie istotne jest bezpieczeństwo – również to finansowe.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.