Partnerzy portalu
WHO przeciwne wprowadzeniu paszportów szczepionkowych WHO przeciwne wprowadzeniu paszportów szczepionkowych / fot. unsplash

WHO przeciwne wprowadzeniu paszportów szczepionkowych

Autor: legaartis.pl/blog Data: 13 maja 2021 13:27

Jak podaje kancelaria Lega Artis, Komitet Nadzwyczajny WHO ds. Międzynarodowych standardów zdrowotnych oficjalnie zalecił rządom unikanie wprowadzania obowiązkowych paszportów szczepionek.

Według informacji kancelarii WHO zalecił rządom, aby te nie wymagały od obywateli dowodu szczepienia jako warunku wyjazdu zagranicznego.

- W szczególności komitet zalecił rządom, aby nie wymagały dowodu szczepienia jako warunku wjazdu, biorąc pod uwagę ograniczone (choć rosnące) dowody na skuteczność szczepionek w ograniczaniu przenoszenia i utrzymującą się nierówność w globalnej dystrybucji szczepionek. Państwa-Strony są zdecydowanie zachęcane do uznania, że ​​wymogi dowodu szczepień mogą pogłębiać nierówności i promować zróżnicowaną swobodę przemieszczania się - czytamy na blogu kancelarii Lega Artis.

- Aby uzasadnić to stanowisko, WHO przytoczyła zarówno ograniczone dane na temat skuteczności szczepionek w ograniczaniu przenoszenia zakażeń, jak i głębokie nierówności w dostępności, na które WHO od dawna narzekała, jednocześnie umożliwiając człowiekowi być może bardziej niż ktokolwiek odpowiedzialny fakt, że biedne narody prawdopodobnie będą czekać latami na wystarczające dostawy szczepionek - dodają autorzy artykułu. 

Czytaj więcej na: legaartis.pl/blog

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz