×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wiceminister zdrowia: Jesteśmy na szczycie czwartej fali pandemii
Według wiceministra zdrowia jesteśmy na szczycie czwartej fali pandemii / fot. unsplash

Wiceminister zdrowia: Jesteśmy na szczycie czwartej fali pandemii

Autor: PAP Data: 09 grudnia 2021 08:52

Jesteśmy na szczycie czwartej fali pandemii. Ten szczyt to może nie być jednorazowy pik, ale utrzymujący się przez kilkanaście dni poziom – wskazał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Myślę, że jesteśmy na szczycie czwartej fali pandemii, tylko - jak wielu ekspertów podkreślało - ten szczyt może być niestety nie jednorazowym pikiem, tylko może utrzymywać się kilkanaście dni na takim poziomie" - powiedział w radiowej Jedynce wiceminister Kraska.

"Ale mamy już z wielu województw sygnały, że ilość nowych przypadków zdecydowanie spada. Takimi województwami są lubelskie, podlaskie, mazowieckie, podkarpackie. Także współczynnik R, czyli reprodukcji wirusa (...) dla całego kraju zbliża się do jedności - wynosi 1,03. W województwach, o których powiedziałem ten współczynnik spadł poniżej jedności" - dodał.

Czwarta fala hamuje

W ocenie wiceministra, "widać, że czwarta fala hamuje, ale jest przed nami okres, kiedy z dużej ilości zakażeń dużo osób trafi do szpitali".

Kraska poinformował, że hospitalizowanych jest ponad 23 tys. pacjentów. "To - jak oceniają lekarze - najczęściej pacjenci w stanie dość poważnym, czyli którzy trafiają bezpośrednio pod tlenoterapię, nierzadko także na oddział intensywnej terapii" - wskazał. Wiceminister ponowił apel, by zgłaszać się do lekarza wcześniej.

Wiceminister podał, że najnowsze, czwartkowe dane mówią o 27 458 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 562 osób z COVID-19.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz