Partnerzy portalu
279 firm pozwało Skarb Państwa na 211 mln zł Według szacunków IGGP przedsiębiorcy, którzy przystąpili do pozwu stracili ponad 211 mln zł. fot. Shutterstock

279 firm pozwało Skarb Państwa na 211 mln zł

Autor: PAP Data: 15 listopada 2021 15:42

279 przedsiębiorców gastronomicznych pozwało Skarb Państwa na 211 mln zł za spowodowanie strat finansowych po niezgodnym z prawem wprowadzeniu lockdownów - powiedział Sławomir Grzyb z Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Dodał, że to pierwszy taki pozew, nad kolejnym Izba pracuje.

Do czasu, kiedy Sąd wyznaczy ostateczny termin do przystępowania do pozwu, przedsiębiorcy mogą jeszcze do niego dołączyć.

279 firm pozwało Skarb Państwa - za niezgodny z prawem lockdown

Według szacunków IGGP przedsiębiorcy, którzy przystąpili do pozwu stracili ponad 211 mln zł. "I na tyle on opiewa" - podał.

Wyjaśnił, że przedsiębiorcy chcą w sądzie ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone branży gastronomicznej w okresie od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 17 maja 2020 r. oraz w okresie od dnia 24 października 2020 r. do dnia 27 maja 2021 r. "W naszej ocenie rządzący dopuścili się niezgodnego z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19" - powiedział.

Jak dodał, w przygotowaniu jest drugi pozew. Obejmuje on lokale, które zostały uruchomione po 13 marca 2020 r. "Tu jeszcze trwają szacunki poniesionych strat" - dodał.

Sądy umarzają decyzje sanepidu o nałożeniu kar na przedsiębiorców

W ocenie sekretarza generalnego Izby, szanse wygrania obu pozwów są bardzo duże. "Sądy umarzają kolejne decyzje sanepidu o nałożeniu kar na tych przedsiębiorców, którzy nie zamknęli swoich lokali wbrew zakazom. Co więcej, sanepid będzie musiał zwracać pobrane z tego tytułu kary, które sięgały nawet 30 tys. zł" - zaznaczył.

Zwrócił też uwagę, że z dokumentów napływających do Izby wynika, że prawdopodobnie pod wpływem licznych decyzji sądowych na korzyść przedsiębiorców, sami urzędnicy sanepidu umarzają swoje postępowania.

Grzyb przypomniał, że analizy IGGP wskazują, że w tylko w 2020 roku sektor gastronomiczny mógł stracić 30 mld zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz