×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
5 lutego 2023. Czy to niedziela handlowa?
5 lutego to pierwsza niedziela w lutym tym roku. Czy w niedzielę 5 lutego zrobimy zakupy i czy sklepy są otwarte?/fot. shutterstock

5 lutego 2023. Czy to niedziela handlowa?

Autor: Witold Stech Data: 31 stycznia 2023 16:07

5 lutego to pierwsza niedziela w lutym tym roku. Czy w niedzielę 5 lutego zrobimy zakupy i czy sklepy są otwarte? Jakie sklepy będą czynne 5.02.2022?

5 lutego 2023. Czy sklepy będą otwarte w niedzielę?

Niedziela 5 lutego 2023 roku to niedziela niehandlowa. Większość sklepów tego dnia będzie zamknięta. W styczniu będzie jednak jedna niedziela handlowa, podczas której zrobimy zakupy.

Sklepy otwarte 5 lutego 2023 . Czy Żabka będzie czynna?

5 lutego zamknięta będzie większość sklepów, także osiedlowych i franczyz. Większość Żabek, sklepów Carrefour Express czy Freshmarket będzie otwarta w niedzielę 5.02.

Sklepy te jednak mogą mieć jednak zmienione godziny otwarcia w stosunku do zwykłych handlowych dni.

Niedziele handlowe 2023

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią w całym 2023 roku wypada jedynie 7 niedziel handlowych.

Pierwszą okazję mieliśmy już jednak na samym początku roku (29 stycznia), następne zakupy w niedzielę zrobimy dopiero w kwietniu (obecną regułą jest, że zakaz handlu w niedziele nie dotyczy niedziel poprzedzających święta Wielkanocy i Bożego Narodzenia), kolejne niedziele handlowe zaplanowano w kalendarzu w czerwcu i lipcu, a ostatnie - w gorącym okresie świątecznym. W grudniu 2023 będą dwie niedziele handlowe, a ostatnia z nich wypada w... wigilię.

Kogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Od zakazu handlu w niedziele obowiązują wyjątki, a ustawodawca stworzył listę placówek, jakie mogą być otwarte w każdą niedzielę.

W ustawie przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Sklepy i placówki otwarte w niedziele niehandlowe to m.in.:

sklepy (tylko w sytuacji gdy sprzedawcą będzie właściciel albo w formie nieodpłatnej pracy członkowie jego najbliższej rodziny)
stacje paliw
sklepy i placówki na dworcach
kwiaciarnie
apteki
piekarnie i cukiernie
restauracje, kawiarnie, puby

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz