Partnerzy portalu
Andrzej Duda podpisał ustawę o programach pomocowych dla firm w związku z cenami energii Rząd szykuje wsparcie dla firm w związku z rosnącymi cenami energii / fot. PAP/Łukasz Gągulski

Andrzej Duda podpisał ustawę o programach pomocowych dla firm w związku z cenami energii

Autor: PAP Data: 11 października 2022 13:44

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o programach wsparcia dla firm w związku z cenami energii - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.

Będzie wsparcie dla firm w związku z rosnącymi cenami energii

Ustawa o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 przewiduje, że rząd może - w drodze uchwały - przyjąć program udzielania przedsiębiorcom pomocy w związku z cenami energii.

Rząd określi w uchwale przedsiębiorców uprawnionych do otrzymania pomocy w ramach danego programu, formy, kryteria, warunki i okres jej przyznania, a także sposób obliczania wysokości i maksymalną kwotę pomocy, zakres, termin i sposób składania wniosków o udzielenie pomocy oraz zasady i terminy jej rozliczania. W uchwale rząd ustali też wysokość i źródła finansowania programu, a także operatora programu.

Ceny prądu: Co trzeba zrobić, aby otrzymać wsparcie finansowe od rządu?

Pomoc publiczna w ramach programu rządowego przyznawana będzie na wniosek przedsiębiorcy złożony na formularzu opracowanym przez operatora. Składając wniosek, przedsiębiorca będzie wyrażał zgodę na poddanie się kontroli w zakresie wysokości otrzymanej pomocy, spełnienia warunków jej uzyskania i prawidłowości jej rozliczenia.

W ustawie określono zasady zwrotu pomocy przyznanej nienależnie lub w wysokości wyższej niż należna. Do czasu wydania zgody przez Komisję Europejską, pomoc nie będzie wypłacana.

Limit wydatków przeznaczony na realizację programów wsparcia dla firm ma wynieść łącznie 17,4 mld zł, z czego w 2022 r. - 5 mld 79 mln 416 tys. zł, w 2023 r. - 8 mld 212 mln 659 tys. zł, a w 2024 r. - 4 mld 136 mln 240 tys. zł.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz