Partnerzy portalu
Austria: Stopniowe otwieranie gastronomii i hoteli
Ogólnokrajowy lockdown dla Austriaków zakończy się w niedzielę 12 grudnia; fot. unsplash

Austria: Stopniowe otwieranie gastronomii i hoteli

Autor: PAP Data: 09 grudnia 2021 14:08

Po konsultacjach z władzami krajów związkowych i ekspertami, rząd Austrii potwierdził zakończenie ogólnokrajowego lockdownu 12 grudnia. Po tej dacie ponownie otwierany będzie handel, gastronomia oraz usługi. Aktualne pozostaną obostrzenia dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19.

Wszystkich obowiązywać będą "rygorystyczne środki bezpieczeństwa" oraz godzina policyjna - informuje portal Puls24.

Lockdown w Austrii

Ogólnokrajowy lockdown dla Austriaków zakończy się w niedzielę 12 grudnia - ogłosił oficjalnie już we wtorek kanclerz Karl Nehammer. Nowe zasady bezpieczeństwa, mające obowiązywać od 13 grudnia, zaczęły pojawiać się natomiast w środę.

Wiadomo już, że wraz ze zniesieniem twardego lockdownu pojawi się "gęsta sieć zabezpieczeń", m.in. wymóg stosowania masek ochronnych FFP2, zasada 2G (wstęp do większości miejsc dla osób z certyfikatem pełnego zaszczepienia lub zaświadczeniem o przechorowaniu Covid-19), a także jeszcze dokładniejsze kontrole przestrzegania przepisów.

Poszczególne kraje związkowe będą mogły samodzielnie decydować o podejmowaniu w razie potrzeby bardziej rygorystycznych działań i przepisów. We wtorek o swoich rozwiązaniach poinformowały władze Wiednia i wiadomo już, że stolica planuje otwarcie gastronomii i hoteli od 20 grudnia.

W pierwszej kolejności otwarty zostanie w kraju handel (w czasie lockdownu czynne były tylko apteki, sklepy spożywcze i z artykułami pierwszej potrzeby), stopniowo także branża hotelarska, usługi oraz gastronomia przy założeniu, że od godz. 23 obowiązywać będzie godzina policyjna. Nocne lokale, także te w ośrodkach narciarskich i kurortach, będą po godz. 23 nieczynne.

We wszystkich pomieszczeniach zamkniętych oraz w komunikacji publicznej wymagana będzie maska typu FFP2. Przywrócona będzie możliwość uprawiania sportu zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, przy zastosowaniu zasady 2G. Co ważne, osoby uprawiające sport nie będą musiały mieć masek.

W miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G - trzeba będzie posiadać dokument potwierdzający zaszczepienie, przechorowanie Covid-19 lub negatywny test.

Poszczególne kraje związkowe będą samodzielnie podejmowały decyzje o terminach otwarcia poszczególnych branż. I tak Burgenland, Tyrol i Vorarlberg zapowiadają otwarcie gastronomii od 12 grudnia, choć Vorarlberg ma jeden z najwyższych w kraju wskaźników zachorowalności - zauważa portal Kurier24.

Dolna Austria, Salzburg i Styria mają ponownie uruchomić branżę gastronomiczną i hotelarską po 17 grudnia - w tym samym czasie, kiedy zakończy się lockdown na terenie Górnej Austrii, gdzie jest najwięcej infekcji i hospitalizacji z powodu Covid-19.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz