×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Będzie wsparcie dla dyskotek i klubów tanecznych - projekt rozporządzenia
Wsparcie dla dyskotek i klubów muzycznych ma być oferowane w trzech formach, m.in. w postaci świadczenia postojowego.Fot. Wojciech Olkuśnik/PAP

Będzie wsparcie dla dyskotek i klubów tanecznych - projekt rozporządzenia

Autor: PAP Data: 20 grudnia 2021 10:45 | Aktualizacja: 20 grudnia 2021 10:46

Do końca roku ma zostać opublikowane rozporządzenie zakładające wsparcie dla przedsiębiorców prowadzących dyskoteki oraz kluby i inne miejsca, w których można tańczyć - wynika z opisu projektu rozporządzenia zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.

Świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

W uzasadnieniu napisano, że wsparcie będzie oferowane w trzech podstawowych formach.

Pierwsza będzie polegała na dodatkowym, jednym świadczeniu postojowym - przy spadku przychodu w okresie poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 o co najmniej 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego.

Druga forma to zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za okres od 1 do 31 grudnia 2021 r.

Dotacja na pokrycie bieżących kosztów

Trzeci rodzaj wsparcia ma polegać na udzieleniu jednej dodatkowej dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Wyjaśniono, że "w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić dotacji ze środków Funduszu Pracy jednorazowo mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy, których przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w grudniu 2021 r. był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.

Dodano, że dotacje będą finansowane ze środków Funduszu Pracy zasilonego środkami Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Od środy 15 grudnia obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które wprowadziło zakaz prowadzenia działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

Czytaj też: Zakaz konsumpcji w salach kinowych to fikcja

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz