Partnerzy portalu
Branża targowa narzeka na limity Limity na targach - nieopłacalne dla organizatorów/fot. PTWP

Branża targowa narzeka na limity

Autor: PAP Data: 14 czerwca 2021 14:03

Dla branży targowej nieopłacalne jest organizowanie wydarzeń z limitem uczestników, zgodnie z którym na jedną osobę ma przypadać 10 mkw. powierzchni pomieszczenia - ocenia prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego Beata Kozyra.

  • Organizacja targów z limitem: 1 osoba na 10 mkw., jest dla firm targowych nieopłacalna.
  • Przedstawiciele branży mają nadzieję, że to niewielkie poluzowanie obostrzeń jest krokiem w stronę limitów z września 2020 r., czyli 1 osoba na 4 mkw.
  • Co ciekawe do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych, a jednocześnie organizatorzy nie posiadają żadnych narzędzi do przetwarzania danych wrażliwych.

Zgodnie z obowiązującym od 12 czerwca rządowym rozporządzeniem w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 26 czerwca do 31 sierpnia 2021 r. dopuszczone będzie prowadzenie działalności przez podmioty organizujące m.in targi, imprezy promocyjne, wystawy, kongresy czy konferencje. Organizatorzy muszą jednak przestrzegać limitu, zakładającego, że na jedną osobę będzie przypadać 10 mkw. powierzchni pomieszczenia.

Limity na targach - nieopłacalne dla organizatorów

"Organizacja targów z limitem w postaci 1 osoba na 10 mkw., jest dla firm targowych nadal nieopłacalna. Mamy jednak nadzieję, że to niewielkie poluzowanie obostrzeń jest krokiem w stronę limitów z września 2020 r., czyli 1 osoba na 4 mkw. Tym bardziej, że w innych branżach limity te są dużo bardziej liberalne" - przekazała PAP Kozyra.

Prezes stowarzyszenia "Konferencje i Kongresy w Polsce" Paula Fanderowska wskazała, że proponowana zmiana w limicie jedna osoba na 10 mkw. "jest nieznacznym i pozornym" uwolnieniem limitów w stosunku do aktualnie obowiązującego, wprowadzonego rozporządzeniem limitu jedna osoba na 15 mkw.

"Dla organizatorów konferencji i kongresów pozostaje on znaczącym ograniczeniem wpływającym zarówno na sposób realizacji, ale też przede wszystkim rentowność wydarzenia. W konsekwencji dla realizatorów wydarzeń konferencyjnych będzie to wciąż element hamulcowy dla decyzji o powrocie do realizacji wydarzeń" - przekazała.

- Wytyczne określone rozporządzeniem są tym bardziej niezrozumiałe, że jest to limit istotnie wyższy w stosunku do limitu przyjętego w ubiegłym roku (1 osoba na 4 mkw.) - dodała.

"Trudno też znaleźć logiczne uzasadnienie, dlaczego wydarzenie kulturalne realizowane w tych samych przestrzeniach odbywa się przy 50 proc. obłożeniu sal, w których możliwe jest aktualnie zrealizowanie wydarzenia typu kongres czy konferencja z 10 krotnie niższym udziałem publiczność w stosunku do pojemności" - zaznaczyła Fanderowska.

Do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych, "a jednocześnie organizatorzy nie posiadają żadnych narzędzi do przetwarzania danych wrażliwych zgodnie z ustawą RODO". "Aktualnie, możliwe jest przyjęcie dobrowolnego oświadczenia przyjętego przez organizatora od uczestnika" - podkreśliła.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz