Partnerzy portalu
Certyfikat COVID: Jak pobrać? Jak sprawdzić? Certyfikat COVID: Jak pobrać? Jak sprawdzić? fot. pacjent.gov.pl

Certyfikat COVID: Jak pobrać? Jak sprawdzić?

Autor: horecatrends.pl Data: 15 czerwca 2021 08:31

Paszport covidowy ma ułatwić osobom zaszczepionym wyjazd na wakacje. Zaświadczenie o przebytym szczepieniu zwalnia też z wliczania do limitów uczestników. Jak to sprawdzić?

Paszport covidowy, a dokładnie Unijny Certyfikat COVID (UCC), to zaświadczenie, które ma pozwolić na swobodne przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej, ale nie tylko. Dokument będzie również stanowił potwierdzenie przyjęcia szczepionki, co umożliwi zaszczepionym wyłączenie z wliczania do limitu uczestników np. wesel, koncertów czy wydarzeń sportowych.

Czym jest paszport covidowy? 

Jak wynika z informacji na rządowej stronie pacjent.gov.pl, to zaświadczenie w wersji elektronicznej bądź papierowej (wydruk). Jest w języku narodowym oraz angielskim i zawiera kod QR, który można zeskanować (dzięki temu możliwe będzie odczytanie danych z certyfikatu).

Certyfikat będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie - z zastrzeżeniem, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym).

Od kiedy zacznie obowiązywać Unijny Certyfikat COVID?

System unijnych certyfikatów oficjalnie ma zacząć działać 1 lipca, natomiast w Polsce już od 1 czerwca zaświadczenie można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w wersji elektronicznej albo w formacie PDF. Docelowo będzie ono również dostępne w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. 

Certyfikat będzie można również otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

Paszport covidowy - Jak pobrać?

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta, a od 25 czerwca w aplikacji mojeIKP lub przez aplikację mObywatel.

Można go też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

Jeśli jest się ozdrowieńcem lub wynik testu na obecność koronawirusa jest negatywny, można też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Paszport covidowy - podróże

Polska jest jednym z siedmiu pierwszych krajów (obok Niemiec, Danii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Czech) w unijnym systemie certyfikatów covidowych.

- 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych, do systemu stworzonego przez Komisję Europejską, żeby ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie pandemii – potwierdził na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podróże z dziećmi

A co z dziećmi? Podróżowanie po Europie wciąż wiąże się z koniecznością przedstawiania ujemnych testów na obecność koronawirusa. Zazwyczaj zwolnione są z tego małe dzieci, ale nie ma jednolitych reguł. 

Przy przekraczaniu granicy Włoch trzeba okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR sprzed maksymalnie 48 godz. Nie dotyczy to dzieci poniżej 2. roku życia.

Granica wieku jest najwyższa w wypadku Chorwacji, gdzie z testów zwolnione są dzieci do 12. roku życia podróżujące z rodzicami lub opiekunami. Ci ostatni muszą spełnić takie wymogi, jak przedstawienie negatywnego wyniku testu antygenowego - nie starszego niż sprzed 48 godz. - lub PCR - wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przybyciem. Zamiast badania można okazać świadectwo szczepień przeciw Covid-19 (musi minąć 14 dni od drugiej dawki) lub test potwierdzający przebycie infekcji w ciągu od 180 do 11 dni przed planowanym wjazdem.

Przy podróży do Grecji nie trzeba okazywać testu dla dzieci do 5. roku życia. Starsze dzieci obowiązują te same zasady co dorosłych. Turyści muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu PCR przeprowadzonym nie wcześniej niż 72 godz. przed przyjazdem. Zwalnia z niego przejście pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19 (musi upłynąć 14 dni od podania ostatniej dawki) lub zaświadczenie o przejściu infekcji (od 9 do 2 miesięcy przed przyjazdem).

Turyści wybierający się do Hiszpanii muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż na 72 godz. przed przyjazdem. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6. roku życia. Według zapowiedzi hiszpańskiego rządu, od poniedziałku bez konieczności przedstawiania badania będą mogły wjechać osoby, które co najmniej dwa tygodnie wcześniej przyjęły drugą dawkę szczepionki.

Więcej państw w artykule Wakacje z dziećmi. Od jakiego wieku wymagane testy PCR w Europie?

Limity a szczepienia

Osoba zaszczepione nie są też wliczane do limitu uczestników np. wesel, koncertów czy wydarzeń sportowych. Jakie są to obecnie limity? 11 czerwca 2021 r. opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów podnoszące limity osób przebywających m.in. w hotelach i restauracjach. Przepisy zwiększają również liczbę uczestników targów czy konferencji.

Z rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wynika, że od 26 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. jest dopuszczalne prowadzenie działalności przez m.in. siłownie, kluby i centra fitness pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 1 osoby na 10 m2.

Rozporządzenie zwiększa pulę udostępnionych gościom pokoi w obiektach hotelowych i pensjonatach: od 26 czerwca przedsiębiorca będzie mógł wynająć 75 proc. pokoi, podczas gdy obecnie jest to 50 proc. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia a także osoby w pełni zaszczepione.

W przypadku działalności gastronomicznej - rozporządzenie przewiduje, że od 26 czerwca jest ona dopuszczalna, pod warunkiem, że "klienci będą zajmowali nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc w ogródku gastronomicznym, lokalu lub wydzielonej strefie gastronomicznej i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m licząc od powierzchni stolika".

Więcej na temat limitów w artykule Wakacje 2021 - obostrzenia. Jest nowe rozporządzenie

Jak sprawdzić certyfikat COVID?

Jak sprawdzić, czy kod QR Unijnego Certyfikatu COVID jest ważny i należy do osoby, która go okazuje? Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, należy użyć odpowiedniej aplikacji.

Żeby móc sprawdzać poprawność i ważność Unijnego Certyfikatu COVID, należy pobrać bezpłatną aplikację Ministerstwa Zdrowia z Google Play lub App Store, zeskanować za jej pomocą kod QR, który ktoś pokaże na innym urządzeniu mobilnym lub wydruku.

Aplikacja pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikatu, aby można było sprawdzić, czy kod należy do osoby, która go okazuje. Osoba, która przedstawia kod QR do skanowania, wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz