×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Cydr i perry bez znaku akcyzy? Projekt już jest
Polskich sadowników jako główne przyczyny niskiego zainteresowania produkcją cydru z własnych jabłek wskazują regulacje prawne, które ograniczają opłacalność produkcji cydru w Polsce. Fot. Darek Delmanowicz/PAP

Cydr i perry bez znaku akcyzy? Projekt już jest

Autor: PAP Data: 27 sierpnia 2023 09:45

Cydr i perry o zawartości alkoholu poniżej 5 proc. zostaną zwolnione z obowiązku oznaczania akcyzą – wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 25 sierpnia 2023 r. został opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy.

Czytaj więcej Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy

 

Produkcja cydru z własnych jabłek

Celem projektu jest zwolnienie do 31 grudnia 2024 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy cydru i perry o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości.

"Przedmiotowa zmiana jest uwzględnieniem postulatów i oczekiwań nie tylko branży winiarskiej, ale również polskich sadowników, którzy jako główne przyczyny niskiego zainteresowania produkcją cydru z własnych jabłek wskazują regulacje prawne, które ograniczają opłacalność produkcji cydru w Polsce, m.in. zbyt wysokie stawki akcyzy i obowiązek oznaczania tych wyrobów znakami akcyzy" - stwierdzono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Czy będzie więcej cydrów od polskich sadowników?

Dodano, że wprowadzenie przedmiotowego zwolnienia dla producentów cydru i perry będzie zbieżne z dotychczasowymi działaniami podejmowanymi przez rząd. Resort finansów przypomniał wprowadzone w 2022 r. ułatwienia dla działalności w zakresie wyrobu i rozlewu cydru i perry przez drobnych producentów.

"Proponowany do 31 grudnia 2024 r. termin zwolnienia przedmiotowych wyrobów z obowiązku oznaczania znakami akcyzy pozwoli administracji i służbom kontrolnym na analizę rynku, w szczególności w zakresie zrównania konkurencyjności cydru i perry z wyrobami cydropodobnymi na bazie piwa, wzrostu produkcji tych wyrobów przez polskich sadowników, a także zachowania szczelności systemu znaków akcyzy" - dodano w projekcie uzasadnienia.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

Co to perry?

Perry to napój alkoholowy z gruszek, potocznie nazywany cydrem z gruszek lub gruszecznikiem. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz