×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Dania przywraca obowiązek posiadania certyfikatów covidowych
Duńskie władze zniosły certyfikaty koronawirusowe na początku sierpnia/ fot. Shutterstock

Dania przywraca obowiązek posiadania certyfikatów covidowych

Autor: PAP Data: 09 listopada 2021 08:57 | Aktualizacja: 09 listopada 2021 09:34

Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała w poniedziałek wieczorem przywrócenie certyfikatów koronawirusowych oraz ponowne uznanie Covid-19 za chorobę zagrażającą społeczeństwu oraz możliwościom służby zdrowia.

"Mamy teraz więcej zakażeń i osób hospitalizowanych niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Stało się to szybciej niż przewidywaliśmy" - uzasadniła przywrócenie części restrykcji premier Frederiksen.

Certyfikaty covidowe w Danii

Jak podkreśliła, wzrost wynika z postępowania "małej grupy, która zlekceważyła epidemię". "Ostatni niezaszczepieni muszą się zmobilizować i przyjąć szczepionkę" - wezwała.

Formalnie decyzję premier o przywróceniu obowiązku posiadania certyfikatów, m.in. w restauracjach oraz miejscach publicznych zamkniętych dla więcej niż 200 osób lub 2 tys. na powietrzu, musi przyjąć parlament, co ma nastąpić w najbliższych dniach. W związku z tym Covid-19 ponownie zostanie również uznana za chorobę zagrażającą społeczeństwu oraz możliwościom służby zdrowia.

Taką rekomendację wydała wcześniej ekspercka Komisja Epidemiczna ds. Covid-19.

Osoby poniżej 16 roku życia zwolnione z okazywania certyfikatu 

Z konieczności okazywania certyfikatu zwolnione mają być osoby poniżej 16 roku życia, a czas ważności przepustki dla osób, które chorowały na Covid-19 ma wynieść sześć miesięcy.

Po konferencji premier na stronie internetowej vaccinerk.dk na szczepienia zgłosiło się rekordowe 11 tys. osób.

Dania, choć należy do krajów o najwyższym poziomie wyszczepienia (75,3 proc. społeczeństwa łącznie z dziećmi), to od kilku dni notuje najwyższe dobowe liczby zakażeń koronawirusem. W poniedziałek było to 2 294, a tegoroczny rekord padł 2 listopada, gdy potwierdzono 2 740 zakażeń.

W szpitalach przebywa 303 chorych na Covid-19 (21 przybyło w ciągu minionej doby), a na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 36 osób.

Duńskie władze zniosły certyfikaty koronawirusowe na początku sierpnia, a 10 września Covid-19 przestał być uznawany za chorobę groźną dla społeczeństwa z uwagi na niewielką liczbę zakażeń i wysoki poziom wyszczepienia.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz