Partnerzy portalu
Do restauracji wyłącznie z paszportem covidowym. Kary za złamanie przepisów Do restauracji i barów można wejść wyłącznie z paszportem covidowym - w Korei Południowej. Kary za złamanie przepisów/fot. shutterstock

Do restauracji wyłącznie z paszportem covidowym. Kary za złamanie przepisów

Autor: PAP Data: 13 grudnia 2021 16:09

Przy wejściu do restauracji i barów a także prywatnych szkół i innych lokali w Korei Południowej trzeba okazywać przepustkę covidową – informuje agencja Yonhap.

Korea Południowa złagodziła w listopadzie zasady dystansowania i ogłosiła przejście do modelu "życia z covid". Wkrótce jednak bilanse infekcji wzrosły do rekordowych wartości, a władze przywróciły część obostrzeń.

Paszporty covidowe - obowiązkowe by wejść do restauracji. Kary za złamanie przepisów

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 13 grudnia, do restauracji, barów, prywatnych szkół i kawiarenek internetowych mogą wchodzić tylko w pełni zaszczepieni oraz posiadacze ujemnego wyniku testu. Firmy, które nie będą tego wymagały, mogą zostać ukarane grzywną do 1,5 mln wonów (5,2 tys. zł), a osobom łamiącym nakaz grozi grzywna do 100 tys. wonów (346 zł).

Paszport covidowy można wyświetlić w formie kodu QR na telefonie komórkowym, ale pierwszego dnia po wejściu nowych przepisów system nie działał dobrze, a wielu ludzi skarżyło się, że nie mogą się zalogować - podał Yonhap. W przypadku braku kodu QR, obsłudze lokalu trzeba pokazać papierowe zaświadczenie o szczepieniu lub wynik testu.

Nakaz okazywania przepustek covidowych wywołał w Korei Płd. burzliwą debatę i spotkał się z protestami przeciwników szczepień. Do poniedziałku po południu ponad 365 tys. ludzi podpisało petycję, w której określają system przepustek jako "pogwałcenie podstawowych praw człowieka" i domagają się jego wycofania - podał Yonhap.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz