×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Dolnośląskie: ponad 45 tys. bonów turystycznych w regionie nie zostało jeszcze aktywowanych
Ponad 45 tys. bonów turystycznych na Dolnym Śląsku nie zostało jeszcze aktywowanych. / fot. PAP/Adam Warżawa

Dolnośląskie: ponad 45 tys. bonów turystycznych w regionie nie zostało jeszcze aktywowanych

Autor: PAP Data: 16 marca 2023 11:42

Ponad 45 tys. bonów turystycznych na Dolnym Śląsku nie zostało jeszcze aktywowanych. 31 marca upływa termin na pobranie świadczenia uprawniającego do dofinansowania wypoczynku dziecka.

Komu przysługują bony turystyczne?

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis, uprawnionych do pobrania bonu jest w województwie dolnośląskim ponad 321 tys. osób. Dotąd pobrano ponad 275 tys. bonów, a ponad 45 tys. pozostaje nieaktywowanych.

"Czasu na to jest już niewiele" - podkreśla Kowalska-Matis dodając, że bonem można opłacić wypoczynek zaplanowany także po 31 marca pod warunkiem, że płatność zostanie zrobiona do końca tego miesiąca.

Program Polski Bon Turystyczny (PBT) wystartował 1 sierpnia 2020 r.

To jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.

"Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie" - wskazuje rzeczniczka.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). W województwie dolnośląskim płatność bonami przyjmuje 2,4 tys. firm turystycznych.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełnia swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz