Drastycznie wzrosło zainteresowanie odnowieniem i wyrobieniem paszportówPAP - 08 marca 2022 16:03


Z powodu gwałtownego wzrostu liczby wniosków o odnowienie lub wyrobienie paszportów Opolski Urząd Wojewódzki będzie pracował również w soboty – informuje Anna Bartoszek-Dec z wydziału spraw obywatelskich tego urzędu.


– Jeżeli chodzi o wydanie paszportów to w ubiegłym roku przyjęliśmy prawie 21 tys. wniosków i wydaliśmy 19,6 tys. paszportów. W czasie pandemii faktycznie było mniejsze zainteresowanie paszportami. Myślę, że wyjaśnieniem obecnej sytuacji jest zainteresowanie zbliżającym się sezonem urlopowym, ale słyszymy też od obywateli polskich, że obecna sytuacja jest na tyle niepewna za naszą wschodnią granicą, że determinuje naszych obywateli do tego, żeby ten paszport w szufladzie na wszelki wypadek mieć – informuje Anna Bartoszek-Dec.

Urząd w Opolu działa dłużej w soboty  

Obywatele, którzy chcieli umówić termin złożenia wniosków na paszport, skarżą się, że numery telefonów, pod którymi należy się zgłaszać, ciągle są zajęte. Z tego względu wojewoda opolski zadecydował o zwiększeniu obsady kadrowej wydziału i o przedłużeniu pracy także we wszystkie soboty marca.

– Na soboty wzywamy telefonicznie osoby, które zgłosiły się meilowo, a jest tych zgłoszeń około trzech tysięcy. Każdy meil to czasem cała, kilkuosobowa rodzina. Bardzo proszę, żeby w sobotę nie przychodzili do oddziału osoby z ulicy, bez wezwania. W tę sobotę przyjęliśmy około 400 osób. Każdego dnia obsługujemy około 350 klientów w sprawach paszportowych –  powiedziała urzędniczka.

Bartoszek-Dec podkreśla, że każdy obywatel, który chce mieć paszport w domu, będzie miał wydany taki dokument, a terminy wydawania paszportów na podstawie już złożonych wniosków się nie zmieniły.