×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Dyrektywa plastikowa a HoReCa. Na co trzeba się przygotować?
3 lipca wejdzie w życie tak zwana „dyrektywa plastikowa”/ fot. shutterstock

Dyrektywa plastikowa a HoReCa. Na co trzeba się przygotować?

Autor: www.horecatrends.pl Data: 01 lipca 2021 16:33

Od 3 lipca 2021 roku branżę opakowań, sektor HoReCa i branżę spożywczą czeka reorganizacja w kontekście produkowania oraz wprowadzania do obrotu jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych - mówi Mateusz Słodczyk, adwokat w Noerr, specjalizuje się  w prawie korporacyjnym oraz transakcjach fuzji i przejęć.

3 lipca wejdzie w życie tak zwana „dyrektywa plastikowa”, czyli dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (dyrektywa SUP – Single Use Plastic).

Single Use Plastic w Polsce - od kiedy?

Kiedy przepisy zaczną oficjalnie obowiązywać w Polsce, tego jeszcze nie wiadomo. - Projekt przepisów implementujących postanowienia dyrektywy SUP do polskiego porządku prawnego, tj. projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, został już co prawda opublikowany na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ale jest on obecnie na etapie opiniowania - mówi Mateusz Słodczyk.

Oznacza to dalsze tygodnie lub miesiące niepewności dla sektora HoReCa i sieci handlowych. Nie można również wykluczyć dalszych zmian w projekcie ustawy na etapie prac w komisjach sejmowych i senackich. Na rynku panuje dezorientacja.

Dyrektywa plastikowa a HoReCa

Projekt ustawy przewiduje szereg zmian dla sektora HoReCa, sieci handlowych i zwykłych konsumentów. Ograniczone zostanie wykorzystanie opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego, takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich żywności, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia na miejscu lub na wynos, czy też kubki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka.

- Przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, jak również właściciele lokalów gastronomicznych będą zobowiązani do pobierania opłaty produktowej od konsumentów za wprowadzanie wyżej wymienionych produktów do obrotu. Projekt ustawy przewiduje maksymalną stawkę opłaty na poziomie 1 zł za sztukę opakowania. Ponadto, przedsiębiorcy będą mieli obowiązek zapewnienia nabywcom dostępności w sprzedaży alternatywnych opakowań wielokrotnego użytku lub opakowań wytworzonych z materiałów innych niż tworzywa sztuczne - wylicza Mateusz Słodczyk.

Przedsiębiorcy działający w sektorze HoReCa oraz placówki handlowe, w których są̨ oferowane opakowania jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego zobowiązani zostaną do prowadzenia ewidencji liczby nabytych i wydanych opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego w danym roku kalendarzowym. Informacje zawarte w ewidencji trzeba będzie przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którego informacje dotyczą.

Czytaj również: Plastikowa rewolucja. Które jednorazówki pożegnamy na zawsze?

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz