Dzieci na stokach narciarskich. Jakie restrykcje w UE? Kogo dotyczą restrykcje covidowe? fot. unsplash

Dzieci na stokach narciarskich. Jakie restrykcje w UE?

Autor: PAP Data: 16 stycznia 2022 10:23

Na europejskich stokach dzieci mają łatwiejszy dostęp do wyciągów i restauracji. We Francji osób do 12. roku życia nie dotyczą restrykcje covidowe, w Czechach i Austrii nastolatkowie mogą posługiwać się testem, ale we Włoszech i na Słowacji są traktowani jak dorośli.

Dzieci na stokach

Polscy narciarze powyżej 12. roku życia, którzy chcą wjechać do Austrii, muszą być zaszczepieni lub wyleczeni z Covid-19, a także przedstawić dowód przyjęcia dawki przypominającej lub negatywny wynik testu PCR sprzed 72 godzin (zasada 2G+). Po przyjeździe obowiązuje z kolei zasada 2G przy korzystaniu z kolejek linowych i przy wejściu m.in. do hoteli, restauracji. Oznacza ona konieczność okazania dowodu zaszczepienia lub wyleczenia. Dzieci w wieku poniżej 12 lat są zwolnione z wymagań 2G, a nastolatki w wieku 12-18 lat mogą przedstawić dowód szczepienia lub negatywny test, by wejść na stoki. W ciągu jednego tygodnia muszą wykonać jednak dwa testy PCR i jeden antygenowy.

W Niemczech obowiązują przepisy krajów związkowych i najlepiej przed wyjazdem sprawdzić, jak wygląda sytuacja w wybranym ośrodku. W Bawarii zasada 2G (zaszczepieni lub ozdrowieńcy) ma zastosowanie przypadku osób od 14. roku życia i przy wejściu do wielu pomieszczeń, w tym obiektów rekreacyjnych oraz kolejek linowych. Z kolei w Badenii-Wirtembergii na wyciągach obowiązuje 2G+, zgodnie z nią zaszczepione i wyleczone osoby od 17. roku życia muszą przedstawiać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, a osoby, które otrzymały dawkę uzupełniającą, są z tego zwolnione. W punktach gastronomicznych niemal w całym kraju może mieć zastosowanie również zasada 2G+, jednak limity wieku mogą być różne w zależności od landu. Każda osoba od 6. roku życia wyjeżdżająca z Polski do Niemiec, która nie jest w pełni zaszczepiona lub wyleczona (w ciągu 28-180 dni), musi wykonać test i przejść 10-dniową kwarantannę (5-dniową w przypadku dzieci).

Przybywający do Szwajcarii zaszczepieni podróżni powyżej 16. roku życia muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR nie starszego niż 72 godziny lub antygenowego sprzed 24 godzin. Dotyczy to również ozdrowieńców. W kraju nie ma potrzeby posiadania certyfikatu covidowego, by korzystać ze stoków lub wyciągów, chociaż taki wymóg mogą wprowadzić poszczególne kantony. Dowód zaszczepienia lub wyzdrowienia, albo negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin, lub testu antygenowego w ciągu 48 godzin, jest konieczny zaś przy wejściu do pomieszczeń większości barów i restauracji w przypadku osób od 16. roku życia. Właściciele wielu obiektów mogą jednak wprowadzić zasadę 2G+.

We Włoszech prawo wstępu na wyciągi mają wyłącznie osoby ze wzmocnioną przepustką Covid-19, wystawianą na podstawie szczepienia lub wyleczenia i dotyczy to każdego, kto ukończył 12 lat. Jest ona również potrzebna do wejścia do barów lub restauracji, a także do konsumpcji na zewnątrz. Aby wjechać do Włoch i nie zostać skierowanym na 5-dniową kwarantannę, turyści od 6. roku życia muszą przedstawić dowód zaszczepienia lub powrotu do zdrowia w minionych 180 dniach, a w przypadku osób powyżej tej granicy wiekowej - negatywny wynik testu PCR, wykonanego w ciągu 48 godzin lub testu antygenowego, wykonanego w ciągu 24 godzin przed przyjazdem.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz