Partnerzy portalu
Dzieci na stokach narciarskich. Jakie restrykcje w UE? Kogo dotyczą restrykcje covidowe? fot. unsplash

Dzieci na stokach narciarskich. Jakie restrykcje w UE?

Autor: PAP Data: 16 stycznia 2022 10:23

Na europejskich stokach dzieci mają łatwiejszy dostęp do wyciągów i restauracji. We Francji osób do 12. roku życia nie dotyczą restrykcje covidowe, w Czechach i Austrii nastolatkowie mogą posługiwać się testem, ale we Włoszech i na Słowacji są traktowani jak dorośli.

Osoby poniżej 18. roku życia udające się z Polski na Słowację są zwolnione z przedstawiania certyfikatu covidowego i testu. Turyści chcący korzystać z tatrzańskich stoków powinni sprawdzić, jakie zasady panują w danym ośrodku oraz w hotelu, w którym planują się zatrzymać. Obecnie w Tatrzańskiej Łomnicy, Szczyrbskim Jeziorze (sł. Štrbské Pleso) i Starym Smokowcu korzystanie z kolejek dozwolone jest dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców, jednak w wielu hotelach i domach wczasowych konieczny jest również test. Najmłodsze dzieci, do 2. roku życia, są zwolnione z tych obostrzeń, podczas gdy dzieci do 12. roku życia muszą mieć test antygenowy ważny 48 godzin lub PCR ważny 72 godziny.

Do Czech dzieci poniżej 12. roku życia mogą wjechać bez ograniczeń, a zaszczepione w pełni dzieci starsze zwolnione są z wykonywania testu. Aby kupić skipass dorośli muszą okazać dowód zaszczepienia lub przebytej infekcji w aplikacji Teczka. W hotelach, restauracjach i barach trzeba okazywać certyfikaty covidowe. Dzieci poniżej 12 lat nie są objęte restrykcjami. Nastolatkowie od 12 do 18 lat mogą również okazywać test PCR ważny 72 godziny.

Dzieci do ukończenia 12. roku życia podróżujące z Polski do Francji nie podlegają obowiązkowi przedstawiania dokumentów potwierdzających zaszczepienie, przebycie choroby lub wykonanie testu. Dzieci w wieku od 12 do 18 lat podlegają takim samym regulacjom jak dorośli. Podobne zasady obowiązują w ośrodkach narciarskich, jeśli chodzi o dostęp do wyciągów, barów i restauracji. Wkrótce planowane jest wprowadzenie nowej przepustki, która bierze pod uwagę jedynie fakt zaszczepienia się. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie zasady panują w danym ośrodku, ponieważ niektóre władze lokalne wprowadziły surowsze restrykcje, w tym obwiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Ponadto od 1 lutego unijny cyfrowy certyfikat COVID będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni) po szczepieniu podstawowym na Covid-19, a nie jak obecnie przez rok.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz