×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
EEC 2021: Zjawiska związane z pandemią zostaną w gospodarce na stałe
Paneliści EEC 2021 są zdania, że zjawiska związane z pandemią zostaną w gospodarce na stałe/fot. PTWP

EEC 2021: Zjawiska związane z pandemią zostaną w gospodarce na stałe

Autor: www.wnp.pl Data: 20 września 2021 14:28

Zaburzenia w handlu międzynarodowym, ostra konkurencja globalnych potentatów, zmiany w unijnej polityce regulacyjnej. Zdaniem uczestników debaty otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego zjawiska związane z pandemią pozostaną w gospodarce i europejskiej polityce na zawsze.

Maroš Šefčovič na EEC: pademia to wyzwanie

– Pandemia była wielkim wyzwaniem, ale także, jak poprzednie kryzysy, źródłem doświadczeń – ocenił Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania. – Nauczyliśmy się m.in., że musimy być bardziej elastyczni jeśli chodzi o finanse unijne, bardziej proaktywni.

Šefčovič jest zdania, że Unii udało się złagodzić skutki pandemii, a Europa radzi sobie lepiej niż Chiny i USA jeśli chodzi o wzrost gospodarczy w sytuacji, kiedy rośnie poziom rywalizacji między światowymi potęgami gospodarczymi. Problemem pozostaje jednak zaburzenie łańcuchów logistycznych.

– Koncentrujemy się teraz na budowaniu strategicznej odporności – zaznaczył Šefčovič. – Przeanalizowaliśmy listę wielu krytycznych produktów, by zapewnić samowystarczalność. Chodzi także o obronność.

Konrad Szymański na EEC: zmiany po padnemii na stałe

Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej, zwrócił uwagę na zmiany w europejskiej polityce, które wywołała pandemia, a które jego zdaniem zostaną z nami na stałe.

– Wysiłki państw na rzecz przeciwdziałania skutkom pandemii podważyły wiele filarów polityki regulacyjnej UE – m.in. zasady pomocy publicznej – dodał Szymański.

Polski minister zgodził się z Šefčovičem co do konieczności skorygowania na poziomie europejskim polityki handlowej, by zmniejszyć zależność gospodarki od niestabilnych źródeł dostaw i niepewnych powiązań ekonomicznych.

– Nie chcemy jednak powrotu do zachowań protekcjonistycznych – zastrzegł Szymański.

Jego zdaniem pandemia dała też argument zwolennikom większej elastyczności co do reguł bezpieczeństwa finansów publicznych. Tolerancja dla potencjalnie groźnych poziomów zadłużenia czy deficytu również pozostanie w unijnej polityce na dłużej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz