Partnerzy portalu
Ekspert o Polskim Ładzie: kolejne problemy dopiero przed nami
Obecne rozwiązania Polskiego Ładu wprowadzają wiele zamieszania - mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. / fot. PTWP

Ekspert o Polskim Ładzie: kolejne problemy dopiero przed nami

Autor: oprac. Jakub Szymanek Data: 10 stycznia 2022 15:22

Obowiązujące od niespełna dwóch tygodni nowe przepisy podatkowe, tzw. Polski Ład, ukazują tak wiele problemów, że już one uzasadniają odsunięcie w czasie obowiązywania nowych rozwiązań co najmniej do początku 2023 r., albo nawet 2024 r - mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zdaniem eksperta wszystko wskazuje na to, że kolejne problemy są dopiero przed nami – po pełnych trudności rozliczeniach pierwszych wypłat wynagrodzeń, przyjdzie niebawem czas na zastosowanie pozostałej części niezwykle obszernych przepisów podatkowych Polskiego Ładu.

Obecne rozwiązania Polskiego Ładu wprowadzają wiele zamieszania

- W gospodarce dotkniętej kryzysem wywołanym pandemią, szybującymi cenami energii i znacznie podwyższonej inflacji, dokładanie decyzją ustawodawcy dodatkowych kosztów i ryzyk jest nieodpowiedzialne. Dlatego należy zdecydowanie opowiedzieć się za przesunięciem w czasie stosowania przepisów Polskiego Ładu o co najmniej rok. Jeszcze nie jest za późno, bo nie minął nawet drugi tydzień obowiązywania nowych przepisów. „Przywrócenie” starego stanu prawnego będzie mniej dotkliwie i szkodliwe niż było wprowadzenie rewolucji podatkowej bez odpowiedniego czasu na przygotowanie (vacatio legis) - wyjaśnia Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. 

- Jeżeli nie dojdzie do rozwiązania optymalnego, czyli przesunięcia w czasie obowiązywania Polskiego Ładu do 2023 r., to absolutnym minimum jest umożliwienie skorzystanie przez wszystkich pracujących z nowej kwoty wolnej już od stycznia 2021 r. Obecne rozwiązania wprowadzają wiele zamieszania, są trudne do wykonywania i budzą uzasadnione obawy pracowników i zleceniobiorców - dodaje ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz