Partnerzy portalu
Europa przedłuża ograniczenia epidemiczne i wprowadza nowe Europa przedłuża ograniczenia epidemiczne i wprowadza nowe; fot. shutterstock

Europa przedłuża ograniczenia epidemiczne i wprowadza nowe

Autor: PAP Data: 10 stycznia 2021 08:15

W Europie państwa przedłużają ograniczenia mające powstrzymać pandemię koronawirusa. Anglia wprowadziła kolejną kwarantannę, nie podając do kiedy dokładnie będzie obowiązywać. Nowe ograniczenia, na razie do końca stycznia, obowiązują w Niemczech. W części Słowacji do pracy będzie można pójść tylko z negatywnym wynikiem testu.

Władze Węgier zapowiedziały w piątek utrzymanie związanych z epidemią ograniczeń do 1 lutego. Między godz. 20 a 5 rano obowiązuje godzina policyjna, nauka w szkołach średnich i na uczelniach prowadzona jest zdalnie, zamknięte są hotele i restauracje, zakazane jest też organizowanie zgromadzeń.

We Francji zamknięte pozostają restauracje, placówki kultury i miejsca rozrywki, a także wyciągi narciarskie. Do 20 stycznia przedłużono obowiązywanie trwającej od godz. 20 do 6 rano godziny policyjnej, podczas której z domu można wychodzić tylko w ściśle określonych celach, wypełniając specjalne zaświadczenie, które należy okazać w razie kontroli. W 15 departamentach ograniczenie wydłużono i domu nie można opuszczać już od godz. 18.

Premier Jean Castex zapowiedział w czwartek, że przedłużona godzina policyjna może zostać wprowadzona w kolejnych 10 departamentach. Jak poinformowała w piątek agencja AFP powołując się na władze lokalne, dłuższa godzina policyjna od niedzieli będzie obowiązywała w departamencie Dolnego Renu, w którym położony jest Strasburg. Granice Francji są zamknięte dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii (poza wyjątkami, takimi jak kierowcy ciężarówek, którzy muszą przedstawić negatywny wynik testu); według Castex ograniczenie to będzie obowiązywać "do odwołania".

W całej Hiszpanii od godz. 23 do 6 rano obowiązuje godzina policyjna. Wiele regionów wprowadziło dalsze ograniczenia, ale rząd centralny nie planuje na razie zaostrzać restrykcji w całym kraju. W Katalonii od czwartku trwa zaplanowana na 10 dni kwarantanna. Otwarte pozostają tylko sklepy o powierzchni mniejszej niż 400 m kw. oferujące podstawowe produkty; nie można opuszczać gminy swojego zamieszkania; w weekend nie wolno wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu. Podobne regulacje, często ograniczające również limit osób mogących brać udział w prywatnych spotkaniach, a także godziny zamknięcia restauracji obowiązują m.in. w Walencji, Aragonii, Kastylii i Leonie oraz na Balearach.

We Włoszech zniesiono niektóre obostrzenia wprowadzone na czas świąteczno-noworoczny, ale na razie do 15 stycznia utrzymany zostaje m.in. zakaz podróżowania między prowincjami kraju bez ważnej przyczyny czy trwająca od godz. 10 wieczorem do 5 rano godzina policyjna. Bary i restauracje muszą być zamykane najpóźniej o godz. 18, nie działają baseny, siłownie, kina i teatry

Na terenie niemal całej Portugali od soboty do poniedziałku obowiązuje zakaz opuszczania domu bez uzasadnionej przyczyny między godz. 13 a 5 rano. W najbardziej dotkniętych przez epidemię powiatach do 15 stycznia w dni powszednie godzina policyjna będzie trwała od godz. 23 do 5. W całym kraju ograniczono czas pracy sklepów i restauracji. Premier Antonio Costa zapowiedział w czwartek, że jeżeli liczba zakażeń będzie się utrzymywała na wysokim poziomie, w najbliższych dniach można się spodziewać wprowadzenia kolejnych restrykcji.

Rząd Cypru ogłosił w piątek wprowadzenie od niedzieli trzytygodniowej kwarantanny. Podczas jej trwania mieszkańcy będą mogli wychodzić ze swoich domów tylko dwa razy dziennie po uprzednim wysłaniu specjalnego SMS-a. Wśród katalogu dozwolonych powodów opuszczenia domu są m.in. zakupy, praca, wizyta u lekarza, ale też spacer czy podróż nad morze, by popływać lub łowić ryby. Otwarte będą tylko sklepy z najpotrzebniejszym asortymentem, zamknięte - szkoły, kina i place zabaw. Zabronione będą wszelkie spotkania towarzyskie.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz