Partnerzy portalu
Fałszywe paszporty covidowe plagą Komenda Główna Policji informowała ostatnio o zatrzymaniach w związku z handlem certyfikatami/ fot. Shutterstock

Fałszywe paszporty covidowe plagą

Autor: PAP Data: 19 listopada 2021 09:12

Narodowy Fundusz Zdrowia analizuje przypadki wydawania fałszywych paszportów covidowych. Certyfikaty bez szczepienia ma coraz więcej osób, często również te, które trafiają na oddziały covidowe. Ministerstwo Zdrowia, by ukrócić proceder zmienia zasady logowania do aplikacji gabinet.gov.

NFZ analizuje przypadki fałszywych certyfikatów

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w Poznaniu pytany o kwestie fałszywych certyfikatów, powiedział, że w Narodowym Funduszu Zdrowia pracuje bardzo dobry zespół analityczny, który analizuje przypadki wydawania fałszywych certyfikatów covidowych.

Zaznaczył, że współpracuje on z policją.

- To są informacje, o których ja nie do końca mogę mówić, bo mają charakter niejawny - powiedział szef MZ.

Wyjaśnił, że zespół zajmuje się tym zagadnieniem nie tylko pod kątem śledzenia aktywności w internecie, ale również sprawdzania statystyk osób zaszczepionych.

- Są niepokojące dane dotyczące osób posiadających certyfikat covidowy, które chorują na COVID-19. Jeśli, ich odsetek w jakimś regionie wyraźnie się różni, to sprawdzamy, czy szczepienie faktycznie miało miejsce - tłumaczył Niedzielski. 
- Bo niestety mieliśmy do czynienia przynajmniej z kilkoma sytuacjami, że osoby miały certyfikat, trafiały na oddział, dochodziło nawet do tego najgorszego scenariusza, czyli śmierci i okazywało się, że te osoby nie były zaszczepione, tylko posiadały fałszywy certyfikat - dodał.

Handel fałszywymi paszportami covidowymi

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zwrócił uwagę, że Komenda Główna Policji informowała ostatnio o zatrzymaniach w związku z handlem certyfikatami. Powiedział, że od 22 listopada będzie podwójna autoryzacja przy wystawianiu certyfikatów.

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.

Nowe zasady logowania do aplikacji gabinet.gov

Dwuetapowe logowanie oznacza, że od 22 listopada do zalogowania nie wystarczy już tylko znajomość loginu i hasła, lecz także konieczne będzie wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

Do końca tego tygodnia użytkownicy mogą zalogować się do aplikacji gabinet.gov. na dotychczasowych zasadach.

Do tego czasu użytkownicy mogą też samodzielnie ustawić dwustopniowe uwierzytelniane podczas logowania się, a od dnia 22 listopada będzie ono obowiązkowe dla wszystkich korzystających z aplikacji gabinet.gov.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz