×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Ferie 2022: Jest zielone światło dla wyjazdów i półkolonii
Ferie 2022: Zielone światło dla 4,5 tys. wyjazdów i półkolonii/ fot. shutterstock

Ferie 2022: Jest zielone światło dla wyjazdów i półkolonii

Autor: PAP/ oprac. MB Data: 14 stycznia 2022 10:17 | Aktualizacja: 14 stycznia 2022 10:19

Kuratorzy zatwierdzili dotąd 4,5 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Ma skorzystać z nich ok. 130 tys. dzieci i młodzieży – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Ministerstwo Edukacji Narodowej (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku dzieci i młodzieży.

Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.

Ferie 2022 - czy się odbędą?

Z danych z bazy wypoczynku wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili 4,5 tys. zgłoszeń wypoczynków w czasie tegorocznych ferii zimowych.

Liczba uczestników wypoczynków w kraju, organizowanych poza miejscem zamieszkania, wynosi 80 tys. Liczba dzieci wypoczywających na półkoloniach to 44 tys., za granicą - 3,3 tys. Łącznie w wypoczynku będzie uczestniczyło blisko 130 tys. dzieci i młodzieży.

MEiN informuje, że organizatorzy w dalszym ciągu będą zgłaszać wypoczynki, które będą organizowane w późniejszych terminach, ze względu na różne terminy ferii w różnych województwach.

Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach od 15 stycznia do 27 lutego.

Od 15 do 30 stycznia odpoczywać będą uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego; od 22 stycznia do 6 lutego z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego; od 29 stycznia do 13 lutego uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego; od 12 do 27 lutego uczniowie w z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego.

Na stokach i w lokalach tłumy. Co z feriami?

 

Ferie 2022 - w cieniu COVID-19

Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci organizator w zgłoszeniu do kuratorium ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, o warunkach sanitarno-higienicznych, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole mogą przeprowadzić straż pożarna i sanepid zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania.

W razie występowania nieprawidłowości już na etapie przygotowywania wypoczynku rodzic powinien zwrócić się do organizatora i domagać się ich likwidacji, powołując się na przepisy rozporządzenia. Może również zasięgnąć opinii lub porady kuratora oświaty, a nawet zgłosić konkretne zastrzeżenia.

Kurator oświaty, weryfikując zgłoszenie wypoczynku przez organizatora, sprawdza jego poprawność, w tym może zwrócić szczególną uwagę na informacje przekazane przez rodzica. Ponadto każdy rodzic lub zainteresowana osoba może sprawdzić, czy wypoczynek, w którym uczestniczy jego dziecko, został zgłoszony w publicznej bazie wypoczynku, co stanowi gwarancję jego właściwego zorganizowania.

W czasie trwania wypoczynku każdą ewentualną nieprawidłowość należy zgłaszać do kuratora oświaty właściwego ze względu na lokalizację wypoczynku lub odpowiednio do służb sanitarno-epidemiologicznych, Straży Pożarnej i do innych służb porządkowych.

Zorganizowany wypoczynek feryjny - podobnie jak wypoczynek wakacyjny w 2020 i 2021 r. - ze względu na pandemię COVID-19 musi uwzględniać zalecenia zawarte w "Wytycznych MEiN. MZ i GIS dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022".

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz