×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Francja: Ok.160 tys. osób protestowało przeciwko paszportom sanitarnym
fot. shutterstock

Francja: Ok.160 tys. osób protestowało przeciwko paszportom sanitarnym

Autor: PAP Data: 29 sierpnia 2021 08:01 | Aktualizacja: 30 sierpnia 2021 08:48

Około 160 tys. osób w wielu miastach Francji, w tym około 14,5 tys. w Paryżu, demonstrowało w sobotę przeciwko paszportom sanitarnym - wynika ze wstępnych danych MSW. To już siódmy z rzędu weekend, gdy w kraju odbyły się protesty w tej sprawie.

Protesty we Francji

Kolektyw Le Nombre Jaune, który publikuje dane o protestach w miastach, szacuje, że co najmniej 319 290 demonstrantów zebrało się na protestach w całym kraju.

Około 220 manifestacji rozpoczęło się wczesnym popołudniem w największych miastach kraju. Poza Paryżem dwa najważniejsze wydarzenia miały miejsce w Montpellier (9,5 tys. osób) i w Miluzie (około 5,5 tys. osób). Znaczące protesty odnotowano również w Rennes, Lyonie, Lille, Tuluzie czy Perpignan.

"Nie jestem przeciwko szczepionce (na Covid-19), ale przeciwko paszportom sanitarnym" - oświadczył członek ruchu Patriotów David Vidal Ponsard, były członek skrajnie prawicowej partii Front Narodowy (obecnie Zjednoczenie Narodowe), który zgromadził manifestantów przed Szkołą Wojskową w Paryżu.

Konkurencyjna manifestacja w stolicy została zorganizowana przez ruch "żółtych kamizelek". Jej uczestnicy potępili "propagandę", jaką ich zdaniem media i rząd francuski rozpowszechniają na temat szczepionek przeciw Covid-19.

"Szczepionka nie jest rozwiązaniem" - przekonywała protestująca emerytka Helene Vierondeels. "Powinniśmy raczej przestać likwidować łóżka szpitalne i kontynuować respektowanie zasad sanitarnych" - dodała.

Do godz. 19 policja zatrzymała 16 osób, w tym dwie w Paryżu. Trzech funkcjonariuszy zostało lekko rannych podczas manifestacji.

Przepustka sanitarna we Francji

W minionym tygodniu minister zdrowia Olivier Veran zapowiedział, że obowiązek okazywania paszportów sanitarnych w miejscach publicznych może zostać przedłużony poza 15 listopada, limit określony przez prawo.

Przepustka sanitarna obowiązuje od 21 lipca osoby udające się do miejsc kultury i rozrywki, a od 9 sierpnia przy wejściu do kawiarni, restauracji czy pociągów. Od 16 sierpnia trzeba ją okazywać również w wielu centrach handlowych, a od poniedziałku będzie wymagana od pracowników obsługujących klientów. Pracownik, który odmówi okazania tego certyfikatu, może zostać zawieszony w pełnieniu obowiązków.

Związek zawodowy słynnego paryskiego domu handlowego Galeries Lafayette wezwał do bezterminowego strajku przeciwko paszportom sanitarnym dla pracowników. Jednym z punktów spornych między związkiem a zarządem jest ustanowienie wejścia do pracy bez kolejki dla zaszczepionych pracowników, a nie dla tych, którzy mają przedstawić testy na koronawirusa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz