×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Gastronomia i hotelarze znad Odry mogą ubiegać się o świadczenie postojowe
Gastronomia i hotelarze znad Odry mogą ubiegać się o świadczenie postojowe; fot. shutterstock

Gastronomia i hotelarze znad Odry mogą ubiegać się o świadczenie postojowe

Autor: PAP Data: 25 sierpnia 2022 16:21

Osoby prowadzące działalność na terenach przyległych do Odry i osoby zatrudnione tam będą mogły ubiegać się o jednorazowe świadczenie postojowe za sierpień w wysokości 3010 zł. Będzie ono zwolnione z podatku.

Świadczenie postojowe za sierpień

We wtorek rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze.

Naszym głównym celem jest wsparcie pracowników, którzy są zatrudnieni, bądź tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenach przyległych do Odry (...). Wszystkie te firmy, które działają w pobliżu rzeki, mogą starać się o pomoc

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i pracy

"Oparliśmy się na takim świadczeniu postojowym, które było już przy covidzie, czyli to świadczenie jednorazowe, które byłoby za miesiąc sierpień w postaci najniższego wynagrodzenia" - powiedział Szwed. Podał, że jest to 3010 .

Jak mówił, kwota świadczenia będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie też od niego odprowadzana składka zdrowotna, będzie też zwolniona od egzekucji komorniczej. Dodał, że jednorazowe świadczenie i koszty obsługi wypłaty tego świadczenia będą finansowane z Funduszu Pracy.

Wiceminister podał, że szacowane jest, że ze świadczenia skorzysta ponad 62 tys. pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą.

Kto może otrzymać świadczenie postojowe?

Wskazał, że ważne byłoby wyznaczenie tych branży, te firmy, które ponoszą największe straty.

"Czyli zarówno branża hotelarska, gastronomiczna, wszystkie te działania, które są bezpośrednio związane z rzeką Odrą" - powiedział Szwed.

Podał, że określono 23 branże, objęte Polską Klasyfikacją Działalności, których przedstawiciele mogą ubiegać się o pomoc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz