×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Gastronomia i hotele tylko z paszportem covidowym? Niedzielski odpowiada
- Czekamy na uchwalenie ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego, bo ona jest kluczem - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Gastronomia i hotele tylko z paszportem covidowym? Niedzielski odpowiada

Autor: PAP Data: 20 stycznia 2022 07:30

Do lokali wejdziemy wyłącznie na podstawie istniejących certyfikatów poświadczających szczepienie, ozdrowienie lub negatywny test na COVID-19? Minister zdrowia przyznaje, że taki scenariusz jest rozpatrywany. - Tutaj czekamy na uchwalenie ustawy, bo ona jest kluczem - ocenił.

Minister zdrowia odnosząc się w środę (19 stycznia) do pytania dziennikarzy o ewentualne obniżenie limitów pandemicznych z 30 proc. do zera tak, żeby można było do lokali wpuszczać wyłącznie na podstawie istniejących certyfikatów poświadczających szczepienie, ozdrowienie lub negatywny test na COVID-19 zaznaczył, że taki scenariusz jest rozpatrywany.

- Tutaj czekamy na uchwalenie ustawy (ustawa o weryfikacji statusu zdrowotnego - przyp. red.), bo ona jest kluczem - ocenił minister zdrowia.

I dodał: - Cały czas podkreślam, że ta ustawa jest kluczowym narzędziem do walki, bo w tej chwili mamy określone limity, ale, jak wszyscy wiemy, z ich przestrzeganiem jest problem i ustawa na pewno by wiele w tej sprawie wyjaśniła i po prostu zdjęłaby wątpliwości, które pojawiają się z różnych stron. 

Czytaj też: Ponad 30,5 tys. nowych zakażeń. Czy rząd obniży limity w gastronomii i hotelach?

Po test na koronawirusa pójdziemy do apteki

- Na pewno będziemy chcieli zwiększyć powszechność testowania. Tak jak ustawa, która jest procedowana w Sejmie, wprowadza instytucję testu pracowniczego, tak w tej chwili też pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce. Tak, żeby każdy obywatel mógł wejść do apteki - przechodząc albo mając kiepskie samopoczucie - i wykonać test antygenowy - powiedział szef Ministerstwa Zdrowia. 

Dodał, że wynik testu będzie wpisany do centralnej bazy, aby można było obejmować osoby zakażone nadzorem epidemicznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • kajman

    Prof. Christian Perronne doradca ds. Zdrowia Francji w dniu wczorajszym wypowiadał się na temat szczepień - szczepionek . Szczepienia tak ,ale szczepionkami zbadanymi , potwierdzone minimum 10 letnim badaniem nad dana szczepionką . To co obecnie się wyprawia jest naganne , w szpitalach 97% ludzi leżących na oiomie to ludzie zaszczepieni 2 dawkami niezbadanego preparatu . W jakim kierunku ,,to,, idzie ?